ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Pod lasem hasał smok …

We wtorek, 12 stycznia w naszej szkole gościliśmy jednego z najwybitniejszych grafików w Polsce ilustrującego książki. Odwiedził nas Marcin Bruchnalski, który znakomitą część swojej twórczości poświęca dzieciom.
Z panem Marcinem spotkali się wszyscy uczniowie POSA. Najpierw najmłodsi, potem klasy IV-VI a na koniec – gimnazjaliści. Artysta opowiadał ciekawe historie, które opatrywał swoimi rysunkami, zdradzał na czym polega praca ilustratora. Każda grupa otrzymała także krótkie zadanie warsztatowe. Trzeba było na przykład narysować ilustrację do wierszyka:

„Pod lasem hasał smok
w przód, w tył i w bok,
a że miał słaby wzrok
potykał się o krok”.

Wśród zadań pojawiło się także nie lada wyzwanie. Należało narysować rozmowę … mleka z kisielem.
Nie wszystkim udało się dokończyć w czasie warsztatów swoje prace. Dlatego pan Marcin obiecał, że po feriach odwiedzi szkołę ponownie, by porozmawiać o efektach wykonanych rysunków.

Marcin Bruchnalski – urodzony w Krakowie. Studiował medycynę na Akademii Medycznej w Krakowie (dyplom 1985). Pracował w szpitalu (1985-88). W latach 1988-93 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni projektów książki prof. Banaszewskiego. Dziś należy do czołówki grafików tworzących dla dzieci.  Ilustracje Marcina Bruchnalskiego można zobaczyć w  „Świerszczyku” i „Misiu”. W 1999 roku otrzymał nagrodę Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku za ilustracje do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym”.


Powiązane artykuły

Zdjęcia na podium

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2018/2019 nasza szkoła wzięła udział w dwóch konkursach fotograficznych, w których zdobyliśmy miejsca na podium.

Czytaj więcej

Tajemnice fotografii otworkowej

10 grudnia, zamiast uczyć się, jak na co dzień, klasa VI szkoły podstawowej poznawała tajniki fotografii otworkowej. Przewodnikiem po tej niezwykłej krainie fotografii był pan Bogdan Kiwak. Klasa VI ze zniecierpliwieniem czekała, aż nadejdzie godzina […]

Czytaj więcej

Matematyka królową nauk…. Test szóstoklasistów.

We wtorek (05.04.11) w całej Polsce wszyscy uczniowie szóstych klas podstawowych napisali test sprawdzający ich wiedzę. O godzinie 9.00 również w naszej szkole szóstoklasiści zasiedli do testu. Tegorocznym tematem przewodnim była matematyka i jej historia. […]

Czytaj więcej
Skip to content