ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Zadziwiający teatr bez barier

Wyjazd gimnazjalistów do Krakowa w niedzielę 24 października odbył się w wyjątkowo dobrym nastroju i myślę, że wszyscy byli z niego zadowoleni. Wyruszyliśmy na Offowy Festiwal Teatralny w Krakowie „Epizod – Prolog”. Impreza organizowana była m.in. przez pana Bartłomieja Piotrowskiego, naszego nauczyciela prowadzącego arcydzieła w gimnazjum i zajęcia literatury w podstawówce.

Przed klubem „Żaczek”, gdzie miał odbyć się festiwal, czekał już na nas zdenerwowany organizator i przedstawił nam plan wieczoru. Wytłumaczył też, o co chodzi w teatrze offowym, którym się zajmuje na co dzień. Jest to teatr, mogłabym powiedzieć, „bez barier”, ponieważ nie ma tu miejsca na spektakle, gdzie przychodzi reżyser i już jest wszystko gotowe, a aktorom pozostaje „tylko” wejść na scenę i przedstawić publiczności swój talent. To nie tym trudni się nasz nauczyciel- reżyser. On ma na głowie wszystko. Musi w dość dużym klubie zrobić, kameralny festiwal, wyznaczyć miejsca dla widowni, przygotować scenę, a potem, jak się festiwal skończy, wszystko posprzątać. Dlatego, aż do ostatniej minuty jest zdenerwowany, ponieważ cały czas może się coś nie udać, zepsuć i wszystko może pójść na marne. Kiedy zostaliśmy poinformowani o przebiegu całej imprezy organizator zaprosił nas do środka.

Festiwal „Epizod – Prolog” składał się z czterech spektakli. W każdym z nich nie grało więcej niż cztery osoby, w większości jedna lub dwie. Spotkanie w „Żaczku” było zapowiedzią dużego, ogólnopolskiego festiwalu „Epizod”. Pomiędzy spektaklami wystąpił znany w Krakowie muzyk Jerzy Michał Bożyk. Zagrał na keyboardzie i zaśpiewał kilka utworów po angielsku i po polsku.

Impreza rozpoczęła się występem czterech studentek z ON OFF FILM Teatru Psychodelii Absolutnej ze spektaklem „Studium przedmiotu”. Było to bardzo specyficzne i trudne pomieszanie Miłosza, Szekspira i Norwida. Przedmiotem, który wyrywały sobie z rąk kobiety było krzesło. Występ był bardzo poruszający i interesujący, choć trzeba było się mocno skupić, żeby go zrozumieć. Myślę, że aktorki dały z siebie wszystko, co najlepsze i nie poszło to na marne. Wyszło im świetnie, a prawdopodobnie, niektóre z młodych aktorek już niedługo zawitają u nas w szkole by opowiedzieć trochę o studiach aktorskich, na które uczęszczają.

Następnie wystąpili dwaj studenci z teatru NIE MA (Szczecin) ze spektaklem „Fachowcy”. Ten występ, w przeciwieństwie do poprzedniego był bardzo śmieszny. Jeden z aktorów grał „Pana Majstra”, zaś drugi grał jego niepozbieranego i nieco rozproszonego ucznia. Obydwie role były bardzo śmieszne, a cały spektakl bardzo mi się podobał.

Kolejne przedstawienie było jednoosobowe, pt.„Trzy stopnie samotności” wykonane przez Krzysztofa Drozdowskiego z ELOE THEATRE OF NOISE. Treść była, dla nas gimnazjalistów, dość trudna do zrozumienia i dlatego niektórym występ ten nie bardzo się spodobał.

Na koniec wystąpiła młoda aktorka, Joanna Brodawka, która uczestniczyła też w pierwszym spektaklu. Był to monodram „Jak zostać sławną”. Jej występ bardzo mi się spodobał i momentami był naprawdę śmieszny. Ta dziewczyna ma naprawdę wielki talent i dlatego to właśnie Ona na koniec całej imprezy dostała statuetkę Grand Prix. Myślę, że jej się to należało.

Uważam, iż wszystko się udało i bardzo podobało się widowni – dzięki swojej oryginalności i świetnym wykonawcom. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli podziwiać takie wielkie talenty na szkolnych wycieczkach.

Zosia Walczewska, kl. II/gPowiązane artykuły

Jedna nuta i wszystko gra

18.10.2017r. o godzinie 17:00, w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna klas od pierwszej do czwartej.

Czytaj więcej

Szykujmy się na reowlucję. Nowy samorząd bierze się za diametralne zmiany.

06.12.2010 w naszej szkole, w samo południe miało miejsce niemałe wydarzenie, mianowicie wybory do samorządu uczniowskiego. Sześciu uczniów, przedstawicieli i szkoły podstawowej będzie reprezentować społeczność uczniowską przy podejmowaniu różnych decyzji w naszej szkole. Na ich […]

Czytaj więcej

Tajemnice fotografii otworkowej

10 grudnia, zamiast uczyć się, jak na co dzień, klasa VI szkoły podstawowej poznawała tajniki fotografii otworkowej. Przewodnikiem po tej niezwykłej krainie fotografii był pan Bogdan Kiwak. Klasa VI ze zniecierpliwieniem czekała, aż nadejdzie godzina […]

Czytaj więcej
Skip to content