ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Teatralne myślenie

W środę, 9 października 2013 roku, kilkunastu uczniów VII, VIII i IX klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej pod opieką p. Ewy Czerwieniec, kierownika sekcji artystycznej naszej szkoły, udało się do Teatru Witkacego w Zakopanem na spektakl pod tytułem „Lustro” w reżyserii Leszka Mądzika z Teatru Plastycznego KUL z Lublina. Widowisko było inspirowane opowiadaniem Brunona Schulza pod tytułem „Samotność”.

Na stronie internetowej teatru przeczytaliśmy:

„To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza. W „Samotności” Schulz powraca do dziecięcego pokoju, rodzaju zamurowanego, bezczasowego więzienia. Jedynym rozwiązaniem jest wyobrażenie sobie drzwi, przez które da się wyjść, swojskich i bezpiecznych, jak „w kuchni mego dzieciństwa, z żelazną klamką i ryglem”. […] Muzykę do spektaklu „Lustro” stworzył Piotr Klimek, fragment „Samotności” czyta Jerzy Radziwiłowicz.”

Opinie wychowanków POSA dotyczące spektaklu były podzielone. Niektórzy z nich nie zrozumieli przedstawienia, więc uznali je za nudne, natomiast druga część osób uczestniczących w wydarzeniu stwierdziła, że teatr plastyczny i zaprezentowana sztuka pt; „Lustro” bardzo działała na wyobraźnie i po chwilowym zastanowieniu się nad zobaczonym obrazem wszystko stawało się jasne. Pomimo różnorodności w opiniach każdy z uczniów miło wspomina wyjście do teatru.

Jasiek Fijałkowski


Powiązane artykuły

Kino również sztuką

Uczniowie z fakultetu plastycznego z naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczenia w artystycznym wydarzeniu, jakim był Pokaz Filmów o sztuce.

Czytaj więcej

„Żyli wśród nas”

25 listopada na koncert do Nowego Targu, wyjechała szkolna grupa wokalna,fakultetu muzycznego. Koncert był częścią kolejnego już spotkania „Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala” organizowanego w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej.

Czytaj więcej

ZAKOPANE POD LUPĄ

W piątek, 15 kwietnia uczniowie klasy pierwszej gimnazjum udali się na wycieczkę z cyklu lekcji terenowych z Wiedzy o Regionie po Zakopanem. Wycieczkę jak zwykle poprowadził pan Maciej Pinkwart. Była to piesza wycieczka po Zakopanem […]

Czytaj więcej
Skip to content