ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Poruszające spotkanie z historią

5.11. 2013r klasy IV-IV z naszej najwspanialszej na świecie szkoły były  na wyjeździe edukacyjnym  w Krakowie. Wszyscy uczestnicy zwiedzali razem Muzeum Lotnictwa, ale później podzielili się na dwie grupy: klasa VI miała zajęcia edukacyjne w Instytucie Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, natomiast IV i V zwiedzały Wawel. Dla wszystkich była to niezapomniana wycieczka.


Uczniowie pod opieką Pani Aleksandry Kozłowskiej-nauczycielki przyrody i geografii, Pani Ireny Świerczyńskiej- nauczycielki historii, Pani Magdaleny Łukasik- nauczycielki angielskiego, wyjechali wcześnie rano, aby móc zwiedzać w deszczu gród Kraka. Najpierw pojechali na Rakowickie Błonia, czyli na jedno z najstarszych w Europie lotnisk, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego. W pierwszej kolejności zapoznali się z budową statków powietrznych, począwszy od maszyny braci Wright, którzy w 1903 r. skonstruowali pierwszy samolot silnikowy, aż po współczesne, wielosilnikowe i szybowce. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali stroje pilotów pierwszych samolotów.

– Na koniec sami mogliśmy zostać „pilotami” w kabinie helikoptera, czy poćwiczyć latanie na symulatorze. Zajęcia w Muzeum Lotnictwa bardzo się nam podobały – powiedziała Pani A. Kozłowska.

Na deszczowe popołudnie klasy rozdzieliły się. Klasa VI pod opieką Pani M. Łukasik zwiedzała Oddział Muzeum Narodowego- Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. To niezwykłe muzeum w centrum Krakowa istnieje już prawie 20 lat po to, aby promować kulturę japońską. Powstało ono z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Właśnie tam reprezentanci naszej szkoły mieli zajęcia edukacyjne.

W tym czasie pozostałe klasy zwiedzały Wawel – rezydencję polskich królów. Obecnie na tym wspaniałym zamku znajduję się wiele ekspozycji. Nasi artyści obejrzeli Katedrę z grobami królów i kryptami: wieszczów Polski, Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Przez chwilę wszyscy pogrążyli się w smutku. Następnie uczniowie zwiedzili komnaty królewskie, skarbiec i zbrojownię.

Była to wspaniała lekcja historii Polski.

Stefania Mitan-Abel

fot. Aleksandra Kozłowska


Powiązane artykuły

Sukcesy Bartka na konkursach plastycznych

05.11.2010r. w budynku szkoły TTA będącym też siedzibą świetlicy „Promyczkowo” odbyło się wręczenie nagród w konkursie na pracę rysunkową w I Przeglądzie Twórczości Plastycznej Zakopiańskich Gimnazjów. W plebiscycie udział wzięło wielu młodych artystów. W ich […]

Czytaj więcej

Kolejne odcinki Pulsu Pleneru – Jantar 2012

odc. 2 http://www.youtube.com/watch?v=mVZRKqdtqvU&feature=plcp   odc.3 http://www.youtube.com/watch?v=OscbdGAcT24

Czytaj więcej

Charytatywnie na święta

8 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kiermaszu świątecznym na Placu Niepodległości w Zakopanem, sprzedając tam własnoręcznie wykonane prace plastyczne. Wszystkim przyświecały cele charytatywne. Kiermasz organizował Urząd Miasta.

Czytaj więcej
Skip to content