ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Dzika wyprawa

W czwartek (19.12.13) na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej dla uczniów naszego gimnazjum zorganizowano wykład pani Doroty Mularz, która w tym roku przejechała autostopem przez 24 kraje w Europie oraz Azji. Podróż została nazwana „Dziką Wyprawą”. Zajęła 9 miesięcy i kosztowała w sumie 12 000 PLN. Z panią Dorotą podróżowała trójka jej bliskich znajomych. Przejechali około 50 000 kilometrów, w których pokonaniu pomogło im 478 kierowców.

Głównym celem wyprawy był Singapuru. W drodze do niego zahaczyli, między innymi, o Armenię, Iran, Indię, Birmę, Kambodżę, Tajlandię oraz Indonezję. Jadąc z powrotem odwiedzili Chiny, Mongolię oraz Rosję. Głównym środkiem transportu był autostop, lecz zdarzało się również podróżować pociągiem, samolotem oraz promem transportowym. Pani Dorota podkreśliła, że podczas wyprawy ani razu nie zapłacili za nocleg. Korzystali z tzw. CouchSurfingu, czyli z portalu, na którym ludzie z całego świata oferują swoją darmową gościnność. Przy okazji tego wykładu nasi uczniowie poznali, więc, sposoby taniego podróżowania oraz powtórzyli sobie wiadomości z wiedzy o Azji i jej religiach. Na sali dało się słyszeć, że wielu z obecnych chciałoby odbyć taką podróż w swoim życiu.

Organizatorem wykładu była p. Izabela Gut-Misiaga oraz Rada Rodziców POSA.

Jasiek Fijałkowski

Zdjęcia: Stefania Mitan-Abel

Marzeń o podróżach ciąg dalszy

rozmowa z panią Dorotą Mularz

Czy pani pasja podróżowania dała się już poznać wcześniej? Odwiedziła pani już jakieś miejsca na świecie?

Tak. Byłam w Maroko, Kanadzie, Afryce, oprócz tego sporo podróżowałam po Europie np. Finlandia i Szwecja. Co najważniejsze przez 6 miesięcy mieszkałam w Istambule, skąd udało mi się odbyć podróż do Syrii oraz Iranu.

Czy planuje pani już następne podróże?

Nie wiem. Chciałabym żeby była jak najdłuższa. Życzyłabym sobie pojechać jeszcze raz do Azji i odwiedzić te miejsca, których nie udało mi się jeszcze zobaczyć. Moim marzeniem jest pojechać do Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu a nawet Afganistanu oraz Korei Północnej.

Życzymy pani spełnienia marzeń i oczywiście po kolejnych podróżach ponowie serdecznie zapraszamy do naszej szkoły!

rozmawiał Jasiek Fijałkowski


Powiązane artykuły

Świąteczny koncert

20 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 rozpoczął się w naszej szkole koncert świąteczny. Był on zorganizowany przez panią Mirosławę Lubowicz, która akompaniowała na fortepianie śpiewającym uczniom, czyli młodzieży z gimnazjum POSA, absolwentom szkoły, młodzieży […]

Czytaj więcej

Szczęściarze na biegówkach

Najmłodsi uczniowie już od miesiąca mogą cieszyć się nauką w warunkach szkolnych. Każda lekcja, która nie jest prowadzona zdalnie cieszy wszystkich, dzieci i nauczycieli. W przypadku wychowania fizycznego to szczególna radość. Tym bardziej, gdy pan […]

Czytaj więcej

Bajkowa Lokomotywa

25 maja odbyły się spektakle teatralne ,,Lokomotywa” oraz ,,Fatalny Koniec Złej Sztuki” w wykonaniu uczniów pierwszej i drugiej klasy gimnazjum. Oba występy przygotował Pan Krzysztof Najbor. O dziwo, miejscem występów nie był, jak co roku, […]

Czytaj więcej
Skip to content