ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

16 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum POSA z panem Michałem Rusinkiem.

Pan Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Michała Rusinka i poleciła go Szymborskiej. Sekretarzem został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci.

W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 otrzymał stopień doktora na podstawie pracy „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Michał Rusinek jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Spotkanie z pisarzem prowadził pan Maciej Pinkwart, zadając mu różne, ciekawe pytania. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o przeżyciach pana Rusinka z Wisławą Szymborską, o jego dziełach i ogólnie o jego życiu. Po zakończeniu spotkania, gimnazjaliści mogli zadawać pytania panu Rusinkowi.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni, że mogli poznać tak ważną osobę. Niektórym nawet udało się zdobyć autograf.

Emilia Tycner


Powiązane artykuły

Wystawa projektowania graficznego

W szkolnej galerii w ostatnich dniach pojawiła się nowa wystawa. Można oglądać prace, których autorami są uczniowie fakultetu plastycznego z klasy VII i VIII wykonane podczas zajęć projektowania graficznego.

Czytaj więcej

Szkolna orkiestra w Tatrach

12 lutego 2016 roku w schronisku „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej odbył się koncert naszej szkolnej orkiestry. Poświęcony został patronowi naszej szkoły – Mieczysławowi Karłowiczowi w 107 rocznicę śmierci oraz okazji 70 – lecia Państwowej Szkoły […]

Czytaj więcej

Pierwszy w życiu koncert

Pierwszy w życiu publiczny, solowy popis instrumentalny to nie lada wyzwanie. Świetnie poradzili sobie z nim nasi najmłodsi uczniowie. Pierwszaki z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej 8 grudnia przeżyły swój pierwszy, po rozpoczęciu nauki gry na […]

Czytaj więcej
Skip to content