ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Wybuchowa klasa

We wtorek, czyli 7 listopada pani Paulina Zimak-Piekarczyk zorganizowała lekcję chemii, na której uczniowie klasy ósmej robili różne doświadczenia oraz sprawdzali wiarygodność definicji i procesów opisanych w podręczniku. Lekcja podobała się wszystkim.

Gimnazjaliści przeprowadzali doświadczenia takie jak: wyznaczenie gęstości kostki do gry oraz gęstości oleju; badanie świeżości kurzych jajek i zdatności ich do spożycia; wyznaczenie krzywej rozpuszczalności dla soli spożywczej (chlorku sodu, NaCl) w zależności od temperatury (20, 30 i 50°C); rozróżnianie mieszanin jednorodnych (roztworów rzeczywistych i koloidów) od mieszanin niejednorodnych (zawiesin).

Uczniowie na tej lekcji stwierdzili, że rzeczywiście istnieje efekt Tyndalla polegający na rozproszeniu światła przez koloid z wytworzeniem charakterystycznego stróżka światła, co odróżnia je od roztworów rzeczywistych.

Gimnazjaliści wykonali jeszcze następujące doświadczenia: oddzielanie składników mieszanin niejednorodnych: – żelaza (Fe), piasku (SiO2), węgla (C) za pomocą magnesu; – rozdzielanie mieszaniny oleju i wody przy użyciu rozdzielacza; – rozdzielania wody i piasku poprzez sedymentację i dekantacją, a także za pomocą sączenia (filtracji z użyciem lejka i sączka). Przyjrzeli się także rozdzielaniu składników mieszanin jednorodnych – chromatografia tuszów i barwników w pisakach oraz w trawie przy użyciu bibuły i mieszaniny octu z wodą. Podjęli również próbę stworzenia kryształków soli na sznurku zanurzonym w wodzie z solą.

Po zakończonych zajęciach pani Paulina wystawiła oceny za aktywność, oraz poinformowała, że wybierze odpowiedzialne osoby, by z nimi robić bardziej zaawansowane doświadczenia.

Jan Kowalski

(przy pomocy pan Pauliny Zimak-Piekarczyk)Powiązane artykuły

Głosowanie na film naszych gimnazjalistek – do 5 marca

Jak już pisaliśmy, film naszych gimnazjalistek – Aleksandry Hulbój, Marii Szatkowskiej i Marii Przekupień dostał się do finału ogólnopolskiego konkursu filmowanego organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zachęcamy do głosowania na nagrodę internautów.

Czytaj więcej

Święto Nauki

W dniach 7-8 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem odbył Festiwal Nauki, w którym udział wzięło dwóch uczniów naszej szkoły – Andrzej Gut – Mostowy i Bronisław Gębik.

Czytaj więcej

Zapraszamy na slam poetycki

Zapraszamy wszystkich  na finał warsztatów slamu poetyckiego, który odbędzie się w piątek, 5 grudnia o godz. 16 w Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12. Wezmą w nich udział gimnazjaliści z POSA oraz  uczniowie z Zespołu […]

Czytaj więcej
Skip to content