ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Ojczyzna i wolność

9 listopada 2018 r. nasza szkoła zorganizowała uroczystość z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie i nauczyciele POSA wraz z uczniami i nauczycielami z Gimnazjum nr 2 spotkali się w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym zaśpiewaniem hymnu Polski.

Część artystyczna, której istotą było wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych rozpoczęła się  od recytacji wiersza pt. „11 listopada” przez dzieci z klasy I. Potem na ekranie wyświetlono zdjęcie orła, a w tle słychać było piosenkę Marka Grechuty pt. „Wolność”. Klasa VII  zaśpiewała piosenkę pt. „Samosierra”, a dziewczynki z klasy II wyrecytowały kolejny wiersz. Klasa VI zaśpiewała „Warszawiankę”, a klasa VIII „Jeszcze Jeden Mazur”.  Kolejną przerwą w śpiewaniu była prezentacja fragmentu filmu „Syzyfowe prace” pokazujący niezwykłą lekcję języka polskiego w zaborze rosyjskim. Jan Kanty Rogowski z klasy VI, przy akompaniamencie Franciszka Gębika (kl. VI) zaśpiewał dla uczniów i nauczycieli piosenkę pt. „Marsz Lwowskich dzieci” po czym dziewczynki z klasy trzeciej wyrecytowały wiersz na cześć Józefa Piłsudskiego. Klasa III zaśpiewała „Warczą karabiny”, a klasa pierwsza „Przybyli ułani”, klasa II – piosenkę pt. „Chłopaki z AK”, a klasa V „Bagnet na broń”. Dziewczyny z klas VII-IX wykonały piękną piosenkę „Orzeł Biały”. Na koniec usłyszeliśmy piosenkę pt. „Mury” w wykonaniu klasy IX i wiersz wyrecytowany przez uczennicę z klasy IV, Zosię Styrczulę, pt. „Płacz ojczyzny”. Uroczystość zamknął utwór Marka Grechuty pt. „Ojczyzna”.

tekst i fot. Julia Tycner

 


Powiązane artykuły

Było strrrrasznie

Halloween – najstraszniejsze święto dnia zmarłych. Dzieci w ten dzień przebierają się za duchy, potwory, czarownice i organizują wiele zabaw. Często chodzą od domu do domu, pukają do drzwi i straszą domowników, aby dostać słodycze. […]

Czytaj więcej

Prezydent Stefan Żeromski

23 listopada 2018 r. o godzinie 15:00 w sali świetlicy szkolnej odbył się wykład dr Macieja Pinkwarta, nauczyciela literatury w naszej szkole. Spotkanie odbyło się  pod tytułem „Prezydent Stefan Żeromski” a pretekstem były obchody 100-lecia odzyskania […]

Czytaj więcej

Nieprzeciętny koncert w nieprzeciętnym miejscu

W sobotę, ramach Międzynarodowej Akademii Sztuki uczniowie POSA i ZPSA mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

Czytaj więcej
Skip to content