ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Barwny korowód i nagrody dla najlepszych poetów

Kinga Dusik i Justyna Sikora zostały zwyciężczyniami Wielkiego Szkolnego Konkursu Poetyckiego. Wręczenie nagród odbyło się podczas finału POEZOPOSANALIÓW.

30 i 31 marca odbyły się w Zakopanem pierwsze POEZOPOSANALIA, czyli festiwal Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Impreza rozpoczęła się barwnym korowodem a zakończyła ogłoszeniem wyników dorocznego Wielkiego Szkolnego Konkursu Poetyckiego będącego najważniejszym elementem festiwalu. Festiwal odbył się pd honorowym patronatem burmistrza Zakopanego, Janusza Majchra a partnerem organizacyjnym było Biuro Promocji Zakopanego.

Nazwa POEZOPOSANALIA jest nawiązaniem do poezji, do nazwy szkoły i do radosnego święta uczniów, nauczycieli i wszystkich sympatyków szkoły. Tak jak uniwersytety świętują swoje Juvenalia, szkoła chce od tego roku obchodzić POSANALIA z mocnym akcentem na poezję i stąd właśnie nazwa POEZOPOSANALIA.

Festiwal rozpoczął się od wesołego i korowodu maszerującego przez Zakopane. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie szkoły artystycznej. Dłuższy przystanek zaplanowano przy oczku wodnym na Krupówkach, gdzie poszczególne klasy zaprezentowały swoje małe happeningi. Kolejna część pierwszego dnia festiwalu rozegrała się w sali koncertowej szkoły przy ul. Sienkiewicza. Tam publiczność miała okazję zobaczyć dwie krótkie etiudy teatralne. Pierwsza przygotowana pod kierunkiem pana Krzysztofa Najbora pt. „Obłąkana” w wykonaniu uczniów klasy VI i II gimnazjum (Zofia Walczewska, Nicola Harasimowicz, Kacper Borkowski, Kacper Hubicki), druga, pt. „Moja intymna plus minus nieskończoność” zainscenizowaną przez Bartłomieja Piotrowskiego a zagrana przez studentkę Studium aktorskiego w Krakowie, Lart Studio, Katarzynę Bogacką. Autorkami tekstów do obu spektakli są uczennice szkoły artystycznej : Aleksandra Chrobak i Kinga Dusik.

W drugim dniu festiwalu nastąpił kulminacyjny punkt POEZOPOSANALIÓW, czyli ogłoszenie wyników Wielkiego Szkolnego Konkursu Poetyckiego.

W konkursie poetyckim organizowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem w roku szkolnym 2010/2011 wzięło udział 43 uczniów: 27 w kategorii juniorów (uczniowie klas IV-VI) i 16 w kategorii seniorów (uczniowie klas VII-IX). Każdy z uczestników mógł zgłosić zestaw składający się z maksymalnie z pięciu wierszy. W sumie w kategorii juniorów jury oceniało 133 utworów poetyckich i 106 w kategorii seniorów. Zgłoszone prace oceniało jury w składzie: Marcjanna Borkowska (polonistka, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera), Wojciech Cichoń (slamer, poeta), Justyna Kowalik (poetka, polonistka), Mirosław Nadymus (matematyk, nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem), Agnieszka Warek (polonistka, nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, Ewa Czerwieniec-Walczewska (dziennikarz, nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, przewodnicząca jury).

Jurorzy oceniając zgłoszone pracy punktowali je od 0 do 5 punktów. Jeden utwór mógł więc otrzymać max. 25 pkt.

Jury przyznało następujące nagrody:

KATEGORIA JUNIORÓW:

I miejsce i Nagroda Dyrektora Biura Promocji Zakopanego: Justyna Sikora z kl. VI za wiersz pt. „Nieszczęśliwa”

II miejsce: Stefania Mitan Abel z kl. IV za wiersz pt. „Wiadmości”

III miejsce: Antonina Kudasik z kl. VI za wiersz pt. „Modlitwa”

Ponadto w kategorii juniorów :

Justyna Sikora z kl. VI otrzymała Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najwyżej punktowany zestaw wierszy

Kacper Borkowski z kl. VI otrzymała nagrodę przyznaną i ufundowaną przez członka jury, Mirosława Nadymusa za wiersz pt. „Widzowie” , „za tytuł i uśmiech”.

KATEGORIA SENIORÓW:

I miejsce i Nagrodę Burmistrza Zakopanego, Janusza Majchra: Kinga Dusik z kl. VIII za wiersz pt. „Hermetyk”

II miejsce: Aleksandra Hulbój z kl. VII za wiersz bez tytułu rozpoczynający się od słów „zanim mnie stworzysz”

III miejsce: Maciej Kiełpiński z kl. VIII za wiersz bez tytułu rozpoczynający się od słów „Chłopczyk na kolanach babci”

Ponadto w kategorii seniorów:

Natalia Dziurny z kl. IX otrzymała nagrodę Starosty Tatrzańskiego za najwyżej punktowany zestaw wierszy

Aleksandra Chrobak z kl. IX otrzymała Nagrodę Prywatną Justyny Kowalik, za wrażliwość poetycką i dynamiczny rozwój literacki

Kinga Dusik otrzymała nagrodę przyznaną i ufundowaną przez Dyrektora Teatru Witkacego w Zakopanem, Andrzeja Dziuka.

Obecny podczas uroczystości wręczenia nagród dyrektor Biura Promocji, pan Andrzej Kawecki przygotował oprócz nagrody dla jednego z laureatów dodatkową niespodziankę. Obiecał autorom wierszy wydanie tomiku poezji.

W czasie finału usłyszeliśmy wiersze laureatów,  które prezentowane były przez Katarzynę Bogacką, zaproszoną z Krakowa uczennicę studium artystycznego L’art. Całość odbyła się w stylu lat 20 i 30. Scenę okrył blask reflektorów oraz dekoracje w postaci rozstawionych po sali uczniów, którzy wcielili się w rolę manekinów, przygotowanych przez panią Renatę Mrowcę. Niezastąpionym elementem był również werbel, na którym grał podczas odczytywania wyników Mateusz Hulbój. Po zakończeniu części literackiej, przyszedł czas na część muzyczną. Odbył się koncert zespołu „Panna Zuzanna” w składzie: Zuzanna Wiercioch (wokal), Michał Paluch (gitara akustyczna), Maciej Marian Najbor (gitara elektryczna), Konrad Jonek (bass), wspomniany wcześniej Mateusz Hulbój (perkusja), Szymon Filar (MPC) oraz Tomasz Paluch (instr. klawiszowe). Dobra muzyka, dym, światła, lasery- koncert spodobał się publiczności i został przyjęty ze sporym entuzjazmem. Po 40 minutowym graniu zostały złożone podziękowania skierowane do tych, którzy przyczynili się do zorganizowania festiwalu. Wszystko podsumował p. Bartek Piotrowski, kierownik artystyczny festiwalu. Z niecierpliwością oczekujemy na Poezoposanalia 2012!

Fundatorami nagród w konkursie poetyckim byli: Rada Rodziców Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Artystycznej w Zakopanem, Burmistrz Zakopanego, Dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Starosta Tatrzański, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Dyrektor Teatru Witkacego.

Konrad Jonek, kl. IX, (red)

Zobacz POSANALIA w obiektywie pana Tomasza Palucha:

no images were found

Zobacz POSANALIA w obiektywie Natalii Dziurny z kl. III/g:

no images were found

Zobacz POSANALIA w obiektywie pani Aleksandry Kozłowskiej:

no images were foundPowiązane artykuły

Jak Freddie Mercury. Konkurs piosenki obcojęzycznej w POSA

W środę, 7 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs „POSA Musik Show” mający na celu wyłonić najlepszych piosenkarzy śpiewających w obcych językach w klasach od 1 do 6 szkoły podstawowej. Wielkie muzyczne spotkanie rozgrzało […]

Czytaj więcej

Długo oczekiwane rozdanie nagród

14 października w godzinach lekcyjnych w sali koncertowej naszej szkoły odbyło się rozdanie nagród za literacki konkurs szkolny “Liryczna POSA”. Odebrali je laureaci z konkursu zeszłorocznego. Gala nie mogła się odbyć we właściwym czasie  ze […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content