ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Dzika wyprawa

W czwartek (19.12.13) na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej dla uczniów naszego gimnazjum zorganizowano wykład pani Doroty Mularz, która w tym roku przejechała autostopem przez 24 kraje w Europie oraz Azji. Podróż została nazwana „Dziką Wyprawą”. Zajęła 9 miesięcy i kosztowała w sumie 12 000 PLN. Z panią Dorotą podróżowała trójka jej bliskich znajomych. Przejechali około 50 000 kilometrów, w których pokonaniu pomogło im 478 kierowców.

Głównym celem wyprawy był Singapuru. W drodze do niego zahaczyli, między innymi, o Armenię, Iran, Indię, Birmę, Kambodżę, Tajlandię oraz Indonezję. Jadąc z powrotem odwiedzili Chiny, Mongolię oraz Rosję. Głównym środkiem transportu był autostop, lecz zdarzało się również podróżować pociągiem, samolotem oraz promem transportowym. Pani Dorota podkreśliła, że podczas wyprawy ani razu nie zapłacili za nocleg. Korzystali z tzw. CouchSurfingu, czyli z portalu, na którym ludzie z całego świata oferują swoją darmową gościnność. Przy okazji tego wykładu nasi uczniowie poznali, więc, sposoby taniego podróżowania oraz powtórzyli sobie wiadomości z wiedzy o Azji i jej religiach. Na sali dało się słyszeć, że wielu z obecnych chciałoby odbyć taką podróż w swoim życiu.

Organizatorem wykładu była p. Izabela Gut-Misiaga oraz Rada Rodziców POSA.

Jasiek Fijałkowski

Zdjęcia: Stefania Mitan-Abel

Marzeń o podróżach ciąg dalszy

rozmowa z panią Dorotą Mularz

Czy pani pasja podróżowania dała się już poznać wcześniej? Odwiedziła pani już jakieś miejsca na świecie?

Tak. Byłam w Maroko, Kanadzie, Afryce, oprócz tego sporo podróżowałam po Europie np. Finlandia i Szwecja. Co najważniejsze przez 6 miesięcy mieszkałam w Istambule, skąd udało mi się odbyć podróż do Syrii oraz Iranu.

Czy planuje pani już następne podróże?

Nie wiem. Chciałabym żeby była jak najdłuższa. Życzyłabym sobie pojechać jeszcze raz do Azji i odwiedzić te miejsca, których nie udało mi się jeszcze zobaczyć. Moim marzeniem jest pojechać do Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu a nawet Afganistanu oraz Korei Północnej.

Życzymy pani spełnienia marzeń i oczywiście po kolejnych podróżach ponowie serdecznie zapraszamy do naszej szkoły!

rozmawiał Jasiek Fijałkowski


Powiązane artykuły

Historyczne skarby Zakopanego

W środę 9.06 klasy VII i VIII POSA wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę. Odbyła się ona pod przewodnictwem p. Macieja Pinkwarta i zaczęła się w Kuźnicach, a zakończyła pod budynkiem Białego Domu.

Czytaj więcej

Bitwa o Poprad!

W piątek, 07.11.201 roku czwórka  pływaków z naszej szkoły wspaniale zaprezentowała się na międzynarodowych zawodach pływackich,  IV Igrzyskach Nadziei Olimpijskich Miast Partnerskich Euroregionu Tatry  w Popradzie, na Słowacji. Na konto medalowe naszych uczniów wpłynął srebrny […]

Czytaj więcej

Spotkaliśmy Piłsudskiego

11 listopada, w Dzień Niepodległości w Zakopanem zostało przygotowanych dla mieszkańców i turystów wiele atrakcji, a w jednej z nich miało szansę wystąpić kilkoro uczniów POSA. O godzinie 16.00 na Placu Niepodległości odbył się happening […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content