ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Frida i smak rogali marcińskich

W listopadzie klasa VI, pod opieką pani Ewy Czerwieniec i pana Tomasza Palucha odwiedziła Poznań. Ich głównym celem było zobaczenie jedynej w Polsce wystawy światowej sławy artystki meksykańskiej, Fridy Kahlo prezentowanej w CK Zamek w Poznaniu.

Wyprawa rozpoczęła się w piątek, 10 listopada wieczorem. Uczniowie nocnym pociągiem, kuszetkami, które okazały się pierwszą atrakcją wyprawy, dotarli do Poznania. Byli tam w sobotę, o świcie. Zaczęli, więc, zwiedzać miasto od samego rana. Spacerując, odwiedzili cesarską dzielnicę Poznania, zatrzymali się na chwilę przy placu Adama Mickiewicza przy pomniku Trzech Krzyży, zrobili sobie zdjęcie przed charakterystycznym dla Poznania budynkiem – okrąglakiem. Ponieważ był to 11 dzień listopada szóstoklasiści uczestniczyli w poznańskich obchodach Dnia Niepodległości i w święcie patrona miasta – Św. Marcina. Na Placu Wolności spotkali przygotowujące się do uroczystości wojska i grupy rekonstrukcyjne. O pranku byli niemalże jedynymi spacerowiczami, więc żołnierze chętnie z nimi porozmawiali i opowiedzieli o prezentowanym sprzęcie wojskowym.

Dalszy spacer poprowadził zakopiańską grupę do Zamku Przemysła i na Stary Rynek skąd udali się do „Bramy Poznania”,  Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, multimedialnego muzeum opowiadającego między innymi o początkach polskiej państwowości i początkach Poznania.

Ważnym punktem programu było odwiedzenie Bazyliki Archikatedralnej świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, miejsca pochówku króla Przemysła II, Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Ciekawym przystankiem w spacerze było oglądanie niezwykłego trójwymiarowego muralu na jednej z kamienic w Poznaniu – Śródce.

Popołudnie szósta klasa spędziła na urodzinach ulicy Świetego Marcina. Na kiermaszu zjedli znane w całej Polsce rogale świętomarcińskie, kibicowali też wielkiej paradzie świętomarcińskiej i tańczyli na koncercie zespołu Dikanda.

W niedzielę odbył się najważniejszy punkt programu wycieczki – zwiedzanie wystawy Fridy Kahlo. Dzięki przewodniczce zrozumienie malarstwa meksykańskiej malarki było o wiele łatwiejsze. Tego dnia uczniowie odwiedzili też poznańską cytadelę, a tam, Muzeum Uzbrojenia i plenerową rzeźbę wielkiej polskiej artystki, Magdaleny Abakanowicz.

Kulminacyjnym momentem było spotkanie z poznańskimi koziołkami na Starym Rynku.

(red)


Powiązane artykuły

ZAKOPANE POD LUPĄ

W piątek, 15 kwietnia uczniowie klasy pierwszej gimnazjum udali się na wycieczkę z cyklu lekcji terenowych z Wiedzy o Regionie po Zakopanem. Wycieczkę jak zwykle poprowadził pan Maciej Pinkwart. Była to piesza wycieczka po Zakopanem […]

Czytaj więcej

Dziąble z czwartej klasy

19.03. 2014 r o godzinie 15:30 w kawiarni zakopiańskiego Teatru Witkacego odbył się spektakl klasy IV z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej.

Czytaj więcej

Inwazja śpiących

16 lutego 2016 roku , samorząd szkolny zorganizował w naszej szkole Dzień w piżamach. Uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w wydarzeniu.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content