ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Frida i smak rogali marcińskich

W listopadzie klasa VI, pod opieką pani Ewy Czerwieniec i pana Tomasza Palucha odwiedziła Poznań. Ich głównym celem było zobaczenie jedynej w Polsce wystawy światowej sławy artystki meksykańskiej, Fridy Kahlo prezentowanej w CK Zamek w Poznaniu.

Wyprawa rozpoczęła się w piątek, 10 listopada wieczorem. Uczniowie nocnym pociągiem, kuszetkami, które okazały się pierwszą atrakcją wyprawy, dotarli do Poznania. Byli tam w sobotę, o świcie. Zaczęli, więc, zwiedzać miasto od samego rana. Spacerując, odwiedzili cesarską dzielnicę Poznania, zatrzymali się na chwilę przy placu Adama Mickiewicza przy pomniku Trzech Krzyży, zrobili sobie zdjęcie przed charakterystycznym dla Poznania budynkiem – okrąglakiem. Ponieważ był to 11 dzień listopada szóstoklasiści uczestniczyli w poznańskich obchodach Dnia Niepodległości i w święcie patrona miasta – Św. Marcina. Na Placu Wolności spotkali przygotowujące się do uroczystości wojska i grupy rekonstrukcyjne. O pranku byli niemalże jedynymi spacerowiczami, więc żołnierze chętnie z nimi porozmawiali i opowiedzieli o prezentowanym sprzęcie wojskowym.

Dalszy spacer poprowadził zakopiańską grupę do Zamku Przemysła i na Stary Rynek skąd udali się do „Bramy Poznania”,  Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, multimedialnego muzeum opowiadającego między innymi o początkach polskiej państwowości i początkach Poznania.

Ważnym punktem programu było odwiedzenie Bazyliki Archikatedralnej świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, miejsca pochówku króla Przemysła II, Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Ciekawym przystankiem w spacerze było oglądanie niezwykłego trójwymiarowego muralu na jednej z kamienic w Poznaniu – Śródce.

Popołudnie szósta klasa spędziła na urodzinach ulicy Świetego Marcina. Na kiermaszu zjedli znane w całej Polsce rogale świętomarcińskie, kibicowali też wielkiej paradzie świętomarcińskiej i tańczyli na koncercie zespołu Dikanda.

W niedzielę odbył się najważniejszy punkt programu wycieczki – zwiedzanie wystawy Fridy Kahlo. Dzięki przewodniczce zrozumienie malarstwa meksykańskiej malarki było o wiele łatwiejsze. Tego dnia uczniowie odwiedzili też poznańską cytadelę, a tam, Muzeum Uzbrojenia i plenerową rzeźbę wielkiej polskiej artystki, Magdaleny Abakanowicz.

Kulminacyjnym momentem było spotkanie z poznańskimi koziołkami na Starym Rynku.

(red)


Powiązane artykuły

Sztuka Nauki – rozmowa z panią Pauliną Zimak

W tym roku do bram naszej szkoły zawitały dwie nowe nauczycielki. Jedną z nich jest profesor Paulina Zimak nauczycielka chemii w klasach gimnazjalnych. Pani Paulina jest z nami niespełna miesiąc, więc możliwe, że nie każdy […]

Czytaj więcej

O plenerze przed poplenerowym pokazem. Klasa V.

Plener artystyczny w Łukęcinie już za naszymi uczniami. Pokaz efektów pracy podczas nadmorskich zajęć przed nami. Jak zapamiętali wrześniowy pobyt nad Bałtykiem uczniowie? Klasa V:

Czytaj więcej

Przygody Mikołajka i festiwal piosenki

Tegoroczne semestralne pokazy teatralne zakończyły występy klasy V i klas I-III szkoły podstawowej. Ci pierwsi przygotowali występ pod kierunkiem pana Marka Wrony, druga grupa pod opieką pani Kasi Pietrzyk. Klasa V przedstawiła „Klasowe przygody”, spektakl […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content