ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Jeszcze Polska nie zginęła

9 listopada o godzinie 9:30 w sali koncertowej szkoły muzycznej rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Każda z klas przygotowała pieśń patriotyczną, a nowością była możliwość, dla osób chętnych, recytacji wiersza związanego z ojczyzną.

Całe święto rozpoczęło się zaśpiewaniem hymnu, który zagrał na akordeonie Maks Rzepka. Następnie Walc Chopina zagrała Zofia Widera z klasy dziewiątej. Zaraz po tym wiersz Tadeusza Różewicza ,,Oblicza Ojczyzny” wyrecytowała Aleksandra Banak. Te elementy doskonale wprowadziły w klimat celebrowanego święta. Jako pierwsza na scenę została poproszona klasa czwarta, która przedstawiła pieśń ,,O mój rozmarynie”. Klasa pierwsza zaśpiewała piosenkę ,,Jak szło wojsko raz ulicą”. Ich występowi towarzyszył również mały układ taneczny. Klasa siódma przygotowała pieśń ,,Deszcz, jesienny deszcz”. Klasa ósma przedstawiła ,,Szturmówkę Parasola”- pieśń, którą śpiewali żołnierze Batalionu ,,Parasol” podczas powstania Warszawskiego. Kolejnym akcentem literackim był wyrecytowany przez Jana Rogowskiego wiersz Antoniego Słomińskiego pod tytułem ,,Polska”. Następnie klasa druga zaśpiewała ,,Marsz Mokotowa”. Pieśń, która miała motywować Warszawiaków do walki, czyli ,,Warszawskie dzieci” przedstawili uczniowie klasy trzeciej. Ostatnim występem na żywo była piosenka klasy dziewiątej pod tytułem ,,Dziś idę walczyć, mamo”, którą nagrodzono dużymi brawami. Klasa piąta nie mogła brać udziału w uroczystości, jednak wcześniej przygotowali oni nagranie do piosenki ,,Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni. Ostatnim, wyrecytowanym przez chłopców z klasy pierwszej i drugiej, utworem był wiersz pod tytułem ,,Gdybym…” Mariana Hemara. Całe święto zamykał walc Chopina w wykonaniu Mieszka Iwańca. Organizacją święta zajęły się, jak co roku, pani Grażyna Malinowska i pani Irena Świerczyńska. Prowadzącymi były Barbara Malik i Andżelika Jurkowska z klasy dziewiątej. Uroczystość jak co roku przypomniała wszystkim o tym jak ważny jest moment zadumy nad tymi, którzy zginęli za nasz kraj, a także czym tak naprawdę jest dla nas historia.

Marysia Michniewska

Fot. Aleksandra Piwowar,Marysia Michniewska, Mieszko Iwaniec


Powiązane artykuły

Prawie wolny dzień

14 października br. obchodzony był, jak co roku, Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Dla przypomnienia: Dzień Komisji Edukacji Narodowej to dzień upamiętniający powołanie przez Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773r. Komisji nad […]

Czytaj więcej

Na 70-lecie

29 listopada o godzinie 18:00 w hotelu Belvedere w sali im. Ignacego Paderewskiego odbył się kolejny Jubileuszowy koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Czytaj więcej

Nietypowa lekcja historii muzyki

17 maja klasy gimnazjalne wybrały się do Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem. Tytuł tych zajęć zrealizowanych w ramach lekcji z Historii Muzyki nosił nazwę ,,W zakopiańskim stylu”.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content