ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Ojczyzna i wolność

9 listopada 2018 r. nasza szkoła zorganizowała uroczystość z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie i nauczyciele POSA wraz z uczniami i nauczycielami z Gimnazjum nr 2 spotkali się w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym zaśpiewaniem hymnu Polski.

Część artystyczna, której istotą było wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych rozpoczęła się  od recytacji wiersza pt. „11 listopada” przez dzieci z klasy I. Potem na ekranie wyświetlono zdjęcie orła, a w tle słychać było piosenkę Marka Grechuty pt. „Wolność”. Klasa VII  zaśpiewała piosenkę pt. „Samosierra”, a dziewczynki z klasy II wyrecytowały kolejny wiersz. Klasa VI zaśpiewała „Warszawiankę”, a klasa VIII „Jeszcze Jeden Mazur”.  Kolejną przerwą w śpiewaniu była prezentacja fragmentu filmu „Syzyfowe prace” pokazujący niezwykłą lekcję języka polskiego w zaborze rosyjskim. Jan Kanty Rogowski z klasy VI, przy akompaniamencie Franciszka Gębika (kl. VI) zaśpiewał dla uczniów i nauczycieli piosenkę pt. „Marsz Lwowskich dzieci” po czym dziewczynki z klasy trzeciej wyrecytowały wiersz na cześć Józefa Piłsudskiego. Klasa III zaśpiewała „Warczą karabiny”, a klasa pierwsza „Przybyli ułani”, klasa II – piosenkę pt. „Chłopaki z AK”, a klasa V „Bagnet na broń”. Dziewczyny z klas VII-IX wykonały piękną piosenkę „Orzeł Biały”. Na koniec usłyszeliśmy piosenkę pt. „Mury” w wykonaniu klasy IX i wiersz wyrecytowany przez uczennicę z klasy IV, Zosię Styrczulę, pt. „Płacz ojczyzny”. Uroczystość zamknął utwór Marka Grechuty pt. „Ojczyzna”.

tekst i fot. Julia Tycner

 


Powiązane artykuły

Wybuchowa klasa

We wtorek, czyli 7 listopada pani Paulina Zimak-Piekarczyk zorganizowała lekcję chemii, na której uczniowie klasy ósmej robili różne doświadczenia oraz sprawdzali wiarygodność definicji i procesów opisanych w podręczniku. Lekcja podobała się wszystkim.

Czytaj więcej

Podróżnicy

26 listopada klasa IX wybrała się na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Pierwszego dnia zwiedzali muzeum sztuki współczesnej MOCAK, następnie udali się do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, a po dokształceniu się poszli na rynek […]

Czytaj więcej

Art FM – wydanie czwarte

Zapraszamy do wysłuchania audycji nagranej przez literatów z kl. VIII.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content