ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Ojczyzna i wolność

9 listopada 2018 r. nasza szkoła zorganizowała uroczystość z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie i nauczyciele POSA wraz z uczniami i nauczycielami z Gimnazjum nr 2 spotkali się w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym zaśpiewaniem hymnu Polski.

Część artystyczna, której istotą było wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych rozpoczęła się  od recytacji wiersza pt. „11 listopada” przez dzieci z klasy I. Potem na ekranie wyświetlono zdjęcie orła, a w tle słychać było piosenkę Marka Grechuty pt. „Wolność”. Klasa VII  zaśpiewała piosenkę pt. „Samosierra”, a dziewczynki z klasy II wyrecytowały kolejny wiersz. Klasa VI zaśpiewała „Warszawiankę”, a klasa VIII „Jeszcze Jeden Mazur”.  Kolejną przerwą w śpiewaniu była prezentacja fragmentu filmu „Syzyfowe prace” pokazujący niezwykłą lekcję języka polskiego w zaborze rosyjskim. Jan Kanty Rogowski z klasy VI, przy akompaniamencie Franciszka Gębika (kl. VI) zaśpiewał dla uczniów i nauczycieli piosenkę pt. „Marsz Lwowskich dzieci” po czym dziewczynki z klasy trzeciej wyrecytowały wiersz na cześć Józefa Piłsudskiego. Klasa III zaśpiewała „Warczą karabiny”, a klasa pierwsza „Przybyli ułani”, klasa II – piosenkę pt. „Chłopaki z AK”, a klasa V „Bagnet na broń”. Dziewczyny z klas VII-IX wykonały piękną piosenkę „Orzeł Biały”. Na koniec usłyszeliśmy piosenkę pt. „Mury” w wykonaniu klasy IX i wiersz wyrecytowany przez uczennicę z klasy IV, Zosię Styrczulę, pt. „Płacz ojczyzny”. Uroczystość zamknął utwór Marka Grechuty pt. „Ojczyzna”.

tekst i fot. Julia Tycner

 


Powiązane artykuły

Zaproszenie na recital Zosi

Zapraszamy na recital dyplomowy naszej uczennicy Zosi Jakubiak z klasy śpiewu pani Pauliny Martini. Przy fortepianie Paulina Martini i Jakub Hubicki. Koncert odbędzie się 5 czerwca 2019 roku o godz. 18.00 w Kawiarni „Kmicic” w […]

Czytaj więcej

Goście ze Wschodu

W środę, 8 stycznia 2014 r. o godz. 13:45 w auli naszej szkoły odbył się koncert, w którym wystąpili nasi uczniowie i goście prosto z Moskwy. Gospodarzem koncertu była dyrektor szkoły, pani Zofia Ziach.

Czytaj więcej

Powrotu czas nadszedł…

16 września powróciliśmy z dwutygodniowego pleneru “Dźwirzyno 2011” – wśród “weteranów plenerowych” jednogłośnie ogłoszony jednym z najlepszych. Plener okazał się pracowity i owocny: miały miejsce liczne warsztaty wśród uczniów zarówno klas gimnazjalnych jak i podstawówki. […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content