ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Pierwszy festiwal filmowy im. „Rzukmena”, przekraczanie granic sztuki i beach party… -Jastrzębia Góra 2009

Warsztaty filmowe

Ostatni dzień wakacji – trzydziesty pierwszy dzień sierpnia 2009 roku. Właśnie wtedy nasza szkoła wyruszyła na coroczny, dwutygodniowy plener artystyczny. Jak wiadomo, każdy z nich przepływa nam na bardzo ciężkiej pracy. Tym razem odbył się w Jastrzębiej Górze. Wszystkie osiem klas (pierwszaki zostały w szkole) wyjechało nad nasze piękne polskie morze, by zdobywać doświadczenie, wiedzę i poznawać wiele nowych rzeczy związanych, tym razem, ze słowem „granica”.

Ten plener był bardzo urozmaicony pod względem warsztatów. Mieliśmy zajęcia z profesjonalistami z dziedziny filmu: Karolem Mochem i panią Ajką Tarasow jak i z literatury: z panią Marią Wróż. Klasy gimnazjalne uczestniczyły w nietypowych „lekcjach” filmowych, tworzyły tam własne filmy na podstawie autorskich scenariuszy. Na dwa dni fakultet literacki został wyłączony z filmowego projektu, by zrealizować program pod kierunkiem językoznawcy, pani Marii Wróż. Nie marnowali swojego czasu. Dotykali dziedzin sztuki literackiej i dziennikarskiej jaki i dotąd obcych im słuchowisk i wyrażania tekstu pisanego poprzez fotografię. Po dwudniowych warsztatach fakultet literacki wrócił na plan filmowy z własnym scenariuszem i do końca pierwszego tygodnia pleneru zakończył pracę nad swoim filmem. W sumie podczas pleneru powstały trzy filmy, które zostały zaprezentowane na pierwszym w historii szkoły plenerowym festiwalu filmowym imienia Żukmena.

Fakultet plastyczny również nie wylegiwał się na słonecznej plaży Bałtyku. Pracował ciężko, na czele z panią Renatą Mrowcą nad projektem związanym z land artem. Powstały bardzo ciekawe instalacje z patyków, drutów, butelek i kamieni. Kiedy plastycy tworzyli land art, muzycy mocno ćwiczyli nad swoimi coverami piosenek znanych zespołów pod kierownictwem pana Tomka Palucha. Jednym słowem wszyscy gimnazjaliści ciężko pracowali… Jak co roku wydawali też plenerową gazetę „Echo Pleneru” i telewizyjne wiadomości plenerowe „Puls pleneru” pod kierunkiem pani Ewy Czerwieniec.

Poza tymi realizacjami klas najstarszych, podstawówka nie próżnowała, równie mocno pracowała nad swoimi projektami. Ich zajęcia plastyczne również odbywały się w terenie. Mieli, między innymi, zorganizowany przez panią Irenę Świerczyńską dzień indiański. Bawili się w budowę tipi, polowanie i tańce typowe dla Indian. Razem z panią Ewą Czerwieniec klasa V wydawała „Echo pleneru – junior” a klasa VI przygotowała „Puls pleneru – junior”. Odbywały się także projekcje filmów wybieranych przez pana Mirosława Nadymusa – jak zwykle były z najwyższej półki, więc znowu mieliśmy okazję zetknąć się ze sztuką najlepszą.

Nowością była zorganizowana przez nauczycieli wielka impreza na plaży – beach party. Muzyka, szum morskich fal, to wszystko można było znaleźć wieczorem na jastrzębskiej plaży. Uczniowie bawili się wyśmienicie, na koniec wszyscy wskoczyli do morza, by uczcić tę chwilę, kiedy klasa trzecia uświadomiła sobie, że to już ich ostatni plener nad Bałtyckim Morzem…

Jastrzębia Góra 2009 była bardzo udanym plenerem, pod względem artystycznym jak i miło spędzonego czasu. Uczniowie poznali wiele nowych technik wyrażania się w sztuce, odkryli nowe możliwości wypowiadania swojego zdania, realizowania swoich wizji poprzez film, plastykę, muzykę czy literaturę. W każdym razie, w tym roku wszyscy nauczyli się czegoś nowego i czekają niecierpliwie na następny niezapomniany plener, który tym razem odbędzie się w Krynicy Morskiej. Do zobaczenia

Wiktoria Zawiła, kl. II/g
Powiązane artykuły

Plenerowe wariacje – wernisaż już wkrótce

Tegoroczny wrześniowy plener artystyczny możemy uważać za zakończony. W sobotę, 13 września cała POSA bezpiecznie powróciła z Sianożęt do Zakopanego. Pod koniec października spotkamy się na poplenerowym wernisażu.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content