ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Pod lasem hasał smok …

We wtorek, 12 stycznia w naszej szkole gościliśmy jednego z najwybitniejszych grafików w Polsce ilustrującego książki. Odwiedził nas Marcin Bruchnalski, który znakomitą część swojej twórczości poświęca dzieciom.
Z panem Marcinem spotkali się wszyscy uczniowie POSA. Najpierw najmłodsi, potem klasy IV-VI a na koniec – gimnazjaliści. Artysta opowiadał ciekawe historie, które opatrywał swoimi rysunkami, zdradzał na czym polega praca ilustratora. Każda grupa otrzymała także krótkie zadanie warsztatowe. Trzeba było na przykład narysować ilustrację do wierszyka:

„Pod lasem hasał smok
w przód, w tył i w bok,
a że miał słaby wzrok
potykał się o krok”.

Wśród zadań pojawiło się także nie lada wyzwanie. Należało narysować rozmowę … mleka z kisielem.
Nie wszystkim udało się dokończyć w czasie warsztatów swoje prace. Dlatego pan Marcin obiecał, że po feriach odwiedzi szkołę ponownie, by porozmawiać o efektach wykonanych rysunków.

Marcin Bruchnalski – urodzony w Krakowie. Studiował medycynę na Akademii Medycznej w Krakowie (dyplom 1985). Pracował w szpitalu (1985-88). W latach 1988-93 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni projektów książki prof. Banaszewskiego. Dziś należy do czołówki grafików tworzących dla dzieci.  Ilustracje Marcina Bruchnalskiego można zobaczyć w  „Świerszczyku” i „Misiu”. W 1999 roku otrzymał nagrodę Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku za ilustracje do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym”.


Powiązane artykuły

Region zwiedzony

29 kwietnia odbyła się druga wycieczka klasy 2 gimnazjum w ramach przedmiotu Wiedza o Regionie. Swoją ostatnią wycieczkę ma też za sobą klasa 1 gimnazjum.

Czytaj więcej

Junior reporterzy: projekty gazetek w klasie II

Uczniowie z klasie II spróbowali swoich sił w tworzeniu pomysłów na nowe gazety. Oto ich propozycje.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content