ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Poetyckie zagadki rozwiązane!

27 marca w piątek 2015 roku, o godzinie dokładnie 12.12 w sali koncertowej naszej szkoły odbyła się XIII już Wielka Gala Poezji. Jej zwycięzcami zostali Karolina Fedorowicz z klasy VII i Mieszko Iwaniec z klasy VI.

Choć wątpliwości było wiele, a temat uroczystości długo pozostawał wielką niewiadomą, uczniowie POSA oraz jej absolwenci, po raz kolejny mieli szansę zaprezentować swoje niezwykłe zdolności poetyckie.

Do tegorocznej Gali zostało nominowanych 47 osób. Była to bez wątpienia duża liczba kandydatów, walczących o tytuły Miss i Mistrza Poezji, szczególnie biorąc pod uwagę naszą stosunkowo niewielką liczbę uczniów i „spadek formy” w tworzeniu poezji, szczególnie pośród uczniów fakultetu literackiego. Naturalnie to ostatnie stwierdzenie, to tylko jeden żartów pana Macieja Pinkwarta, pomysłodawcy i głównego organizatora Gali, bez którego nie mogłaby się ona odbyć. Uczniowie nadal trzymają klasę, co przysporzyło jury kłopotów z wyborem tych najlepszych poetów. Tym bardziej, że poziom nominowanych wierszy był bardzo wyrównany. W tym roku oceniający jurorzy (czyli pani Justyna Jasiorkowska, pani Justyna Kowalik, dawna nauczycielka naszej szkoły od kilku lat mieszkająca w Londynie, pan Mirosław Nadymus i pani Renata Piżamowska z Nowego Targu, redaktorka i wydawca portalu „Nie tylko Zakopane” oraz wydawnictwa „Wagant”, a także pani Joanna Krupińska­Trzebiatowska, czyli pani prezes krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, oraz pan Andrzej Zalewski, poeta i wieloletni bibliotekarz na dworze króla Danii w Kopenhadze) brali pod uwagę nie pojedyncze utwory, ale całe ich zestawy. W przypadku szkoły podstawowej zestaw trzech wierszy, natomiast w przypadku gimnazjum pięciu.

Wielu młodych poetów z niecierpliwością oczekiwało tego wspaniałego dnia, więc gdy wybiła 12. 12 sala koncertowa pękała w szwach. Mistrzem ceremonii został oczywiście nieoceniony nauczyciel literatury, pan Maciej Pinkwart. Na początek zgodnie z tradycją usłyszeliśmy piosenkę „Na moście w Avignon” Ewy Demarczyk. Następnie przy rytmie „Walca Kwiatów” nominowani odebrali nagrody za sam udział, w postaci kolorowych, drewnianych kwiatków i długopisów. Później nasi wspaniali nauczyciele, aktorzy z teatru Witkacego, pan Krzysztof Najbor oraz pani Katarzyna Pietrzyk przeczytali wszystkie nagrodzone wiersze. Chwilę później odbyło się uroczyste wręczenie nagród, najpierw tych prywatnych.

Zwycięzcami zostali:

Nagrodę Dyrektora Szkoły Zofii Ziach dla najwyżej ocenionego autora otrzymał

Mieszko Iwaniec z klasy VI.

Nagrodę Justyny Jasiorkowskiej za najlepszy wiersz o tematyce miłosnej otrzymała

Angelika Jurkowska za wiersz *** (Karmisz mnie każdego ranka…)

Nagrodę dyrektora Teatru Witkacego, Andrzeja Dziuka otrzymały Kinga Dusik

(absolwentka POSA) i Julia Koperska z kl. VII POSA.

Nagrodę patrona medialnego, „Tygodnika Podhalańskiego” otrzymała Anna Grzegorczyk z kl. VII za zestaw wierszy: Ślepe umiłowanie, *** (Przyklejony uśmiech…),

*** (Nie nazwany…), Emocjonalny pustelnik, Fragment „Piekła”.

Nagrody Mirosława Nadymusa otrzymali: Mieszko Iwaniec z kl. VI i Julia

Koperska z kl. VII za swoje zestawy wierszy.

Nagrody Macieja Pinkwarta otrzymały: Anna Grzegorczyk, Angelika Jurkowska,

Agnieszka Utracka (kl. VII) – za najrówniejszy tercet poetycki na literę „A”.

Nagrody Renaty Piżanowskiej z Wydawnictwa „Wagant” otrzymały Katarzyna

Kreft z kl. VI za wiersz Samotność i Agnieszka Utracka z kl. VII za wiersz *** (Operacja

skończona…).

Nagrody Justyny Kowalik otrzymały Kinga Dusik i Olga Gębik.

Później przeszliśmy do nagród ogólnych.

W kategorii juniorów:

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Małgorzata Orawiec z klasy VI za

zestaw wierszy: *** (Głęboka czerń…), Czas, Ogień.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Maria Michniewska z klasy VI

za zestaw wierszy: Sen, Mamo, *** (Błądzę zgubiony).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Katarzyna Kreft za zestaw wierszy: Szczęście,

Samotność, Wędrowiec nad morzem mgieł

W kategorii seniorów:

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Julia Koperska z klasy VII za

zestaw wierszy: Fort rozproszonych myśli, Fałsz, Iron Man, *** (Kiedy nasz mały świat…),

Labirynt czasu.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Kinga Dusik, absolwentka

POSA, za zestaw wierszy: Prawie erotyk, List do matki, *** (Napiszę dziś wiersz…), Dzień

dobry, M.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Olga Gębik z kl. IX za zestaw wierszy: ***

(Boli niepamięć…), *** (Kolejne ciernie…), *** (Spojrzenie pełne wrażeń…), *** (Szorstkie

powietrze…), *** (Te dłonie…).

Na koniec poznaliśmy nowych Miss i Mistrza poezji, XIII Wielkiej Gali Poezji w 2015 roku. Tytuł Miss oraz pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanego, zgarnęła uczennica klasy pierwszej gimnazjum Karolina Fedorowicz. Natomiast tytuł Mistrza Poezji oraz pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiego otrzymał Mieszko Iwaniec z klasy VI. Jak zwykle Gala spotkała się ze sporym zainteresowaniem nie tylko ze strony uczniów. Artykuły o tym ważnym dla nas wydarzeniu pojawiły się na wielu portalach internetowych oraz w Tygodniku Podhalańskim, co tylko jak zawsze podniosło prestiż uroczystości. Niewątpliwie Gala po raz kolejny udała się wspaniale, a uczestnictwo w niej sprawiło przyjemność wszystkim, nawet nie biorącym udziału w poetyckich zmaganiach. I nie tylko dlatego, że niektórym uczniom minęło kilka lekcji. Wszyscy mamy nadzieję, że ta wspaniała szkolna tradycja będzie kontynuowana, a groźby o jej odwołaniu pozostaną „chwytem reklamowym”.

tekst i fot. Mira Fecko

Napisali o nas:

http://www.watra.pl/zakopane/kultura/2015/03/28/xiii-final-wielkiej-gali-poezji-w-posa

http://zakopanedlaciebie.pl/pl/aktualnosci/zakopane-xiii-final-wielkiej-gali-poezji-2015.html

http://www.podhaleregion.pl/index.php/spoleczenstwo/kultura/12795-w-szkole-artystycznej-xiii-fina%C5%82-wielkiej-gali-poezji

http://nietylkozakopane.info/xiii-final-wielkiej-gali-poezji/Powiązane artykuły

Zapraszamy na finał slamu poetyckiego

Od 7 do 10 grudnia w naszej szkole odbywją się warsztaty slamu poetyckiego. Wezmą w nich udział wszyscy gimnazjaliści z POSA oraz gościnnie uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera w Zakopanem i Gimnazjum […]

Czytaj więcej

Zakopane Wild Art Weekend 8-9 kwietnia 2016 r.

W imieniu prowadzącego w naszej szkole zajęcia z rysunku i malarstwa, pana Jacka Hołego serdecznie zapraszamy na niezwykle ciekawe wydarzenie artystyczne. Wśród artystów biorących w nim udział jest nie tylko nasz obecny nauczyciel, ale również […]

Czytaj więcej

Przepisaliśmy Tolkiena

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji pod hasłem „Przepisujemy Tolkiena”. Zadaniem było ręczne przepisanie kilku stronic „Hobbita”. I to w języku angielskim!

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content