ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Poruszające spotkanie z historią

5.11. 2013r klasy IV-IV z naszej najwspanialszej na świecie szkoły były  na wyjeździe edukacyjnym  w Krakowie. Wszyscy uczestnicy zwiedzali razem Muzeum Lotnictwa, ale później podzielili się na dwie grupy: klasa VI miała zajęcia edukacyjne w Instytucie Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, natomiast IV i V zwiedzały Wawel. Dla wszystkich była to niezapomniana wycieczka.


Uczniowie pod opieką Pani Aleksandry Kozłowskiej-nauczycielki przyrody i geografii, Pani Ireny Świerczyńskiej- nauczycielki historii, Pani Magdaleny Łukasik- nauczycielki angielskiego, wyjechali wcześnie rano, aby móc zwiedzać w deszczu gród Kraka. Najpierw pojechali na Rakowickie Błonia, czyli na jedno z najstarszych w Europie lotnisk, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego. W pierwszej kolejności zapoznali się z budową statków powietrznych, począwszy od maszyny braci Wright, którzy w 1903 r. skonstruowali pierwszy samolot silnikowy, aż po współczesne, wielosilnikowe i szybowce. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali stroje pilotów pierwszych samolotów.

– Na koniec sami mogliśmy zostać „pilotami” w kabinie helikoptera, czy poćwiczyć latanie na symulatorze. Zajęcia w Muzeum Lotnictwa bardzo się nam podobały – powiedziała Pani A. Kozłowska.

Na deszczowe popołudnie klasy rozdzieliły się. Klasa VI pod opieką Pani M. Łukasik zwiedzała Oddział Muzeum Narodowego- Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. To niezwykłe muzeum w centrum Krakowa istnieje już prawie 20 lat po to, aby promować kulturę japońską. Powstało ono z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Właśnie tam reprezentanci naszej szkoły mieli zajęcia edukacyjne.

W tym czasie pozostałe klasy zwiedzały Wawel – rezydencję polskich królów. Obecnie na tym wspaniałym zamku znajduję się wiele ekspozycji. Nasi artyści obejrzeli Katedrę z grobami królów i kryptami: wieszczów Polski, Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Przez chwilę wszyscy pogrążyli się w smutku. Następnie uczniowie zwiedzili komnaty królewskie, skarbiec i zbrojownię.

Była to wspaniała lekcja historii Polski.

Stefania Mitan-Abel

fot. Aleksandra Kozłowska


Powiązane artykuły

POGŁOS PLENERU. Pracująca sobota.

Kronika Pleneru Artystycznego 2019 Dzień piąty. Wczoraj była sobota. Wszyscy uczniowie na plenerze myśleli, że dzisiaj jest wolne. Niestety, nasze oczekiwania spełzły na niczym, gdy po śniadaniu nauczyciele podeszli do nas z uśmieszkami pod nosem […]

Czytaj więcej

Wspólne granie-wygrywanie

23 maja 2017 roku o godzinie 17.30 na sali koncertowej, odbył się coroczny konkurs „Wspólne Muzykowanie”. Polega on na zaprezentowaniu przez zespół składający się z minimum 2 osób dowolnego utworu. W składzie tego rocznego jury […]

Czytaj więcej

Wariacje na poplenerowym pokazie

W poniedziałek (18.10) w Zakopiańskim Centrum Edukacji odbył się pokaz, na którym uczniowie naszej szkoły przedstawili efekty swojej pracy twórczej podczas pleneru artystycznego w Mikoszewie. Była wystawa prac plastycznych i literackich, pokaz grup tanecznych i […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content