14 października br. obchodzony był, jak co roku, Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Dla przypomnienia: Dzień Komisji Edukacji Narodowej to dzień upamiętniający powołanie przez Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773r. Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej. Święto to nazywane też popularnie Dniem Nauczyciela zostało ustanowione w 1972r.
W naszej szkole dla klas podstawowych i gimnazjalnych zostało w ramach zajęć opiekuńczych zorganizowane wyjście do kina. Klasy podstawowe już o godz.8.00 rozpoczęły bajkowy poranek filmem animowanym „Biała i Strzała podbijają kosmos”. Ciekawa fabuła bardzo wciągnęła dzieci, które rozochocone chciałyby spędzać w ten sposób każdy dzień.
Natomiast klasy gimnazjalne przed godz.12.30 zebrały się przed kinem „Giewont”, aby obejrzeć seans „Śluby Panieńskie” – zgodnie z reklamą – najlepszą komedię „wszechczasów”. Jeśli chodzi o fabułę filmu, zdania uczniów są wyraźnie podzielone. Film nie podobał się szczególnie pod względem wykonania i połączenia historycznego tła książki z czasami współczesnymi, co tworzyło wręcz kontrowersyjny obraz. Z oceny kolegów i koleżanek wnioskuję, że „Śluby Panieńskie” w nowej wersji filmowej nie będą się cieszyły dużym powodzeniem. Nie wzbudziło pozytywnych wrażeń umieszczenie współczesnych samochodów czy telefonów komórkowych w realiach „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredro. Mimo mieszanych wrażeń po obejrzeniu filmu gimnazjaliści miło spędzili ten dzień.
Bartek Król-Józaga, kl. II/g