ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Ratujemy Krupówki

W czwartek 20.11 literaci z klasy 3 gimnazjum POSA zorganizowali spotkanie z gimnazjalistami w naszej szkole artystycznej. Przedstawili dwa filmy pt.”Nie chcemy wstydzić się Krupówek”, w których pokazali naszą najsłynniejszą ulicę Zakopanego. W ten sposób postanowili zwrócić naszą uwagę na ideę utworzenia na Krupówkach Parku Kulturowego, o który walczą różne organizacje społeczne w Zakopanem. Gimnazjaliści projekt realizują w ramach programu „Sztuka zaangażowania” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Podczas spotkania literaci z trzeciej wyjaśniali nam definicję Parku Kulturowego i tłumaczyli jak wygląda obecnie sytuacja w Zakopanem, jeżeli chodzi o walkę o estetyczne Krupówki. Namawiali, by przyłączyć się do popierania tej idei. Jako przykład, że warto, wymienili rynek w Krakowie, gdzie już takie prawo obowiązuje.

Na koniec rozdali ankiety, które wypełniali wszyscy obecni. Pytali w nich o nasze poglądy dotyczące Krupówek. Otrzymaliśmy już wyniki tej ankiety: „Aż 43 z 44 ankietowanych uznało, że kwestia powstania Parku Kulturowego powinna być jedną z priorytetowych w działaniach Rady Miasta. Dla większości respondentów Krupówki powinny spełniać funkcję wizerunkową Zakopanego (40), w następnej kolejności turystyczną (30), rekreacyjną (14) oraz handlową (3). Pojawiły się również osoby, które zwróciły uwagę na rolę kulturalną i estetyczną zakopiańskiego deptaka”. Zadali również pytanie co powinno się zmienić na Krupówkach. „Aż 43 osoby uznały, że trzeba zmniejszyć ilość reklam i ujednolicić ich charakter, zwrócono również uwagę na problem spacerujących maskotek (35), zaznaczając, że chodzi głównie o to, że są one pod wpływem alkoholu, dużo ankietowanych wskazało, że warto wyremontować kamienice (30), usunąć handel uliczny niezwiązany z regionem (26), podkreślono też, że warto przywrócić Krupówkom ich funkcję kulturalną i stworzyć więcej miejsc spotkań typu kawiarnie (15), za najmniej istotne uznali zwiększenie handlu regionalnego (4). Średnia ocen wyglądu Krupówek nie zaskoczyła – wyniosła 3,86/10 punktów”.

Literaci ze swoją prezentacją wybierają się również do innych szkół.

Alicja, red

fot. Ania Gąsienica – Byrcyn


Powiązane artykuły

Pierwszaki na scenie

Nasi najmłodsi uczniowie wystąpili w swoim pierwszym karnawałowym koncercie. Była to okazja, aby popisać się zdobytymi umiejętnościami.

Czytaj więcej

Konkurs tańca „Ten – Tu – Tan”

20 maja odbył się w naszej szkole konkurs tańca „Ten – Tu – Tan”. Organizatorem konkursu byla pani Monika Koba. Wzięło w nim udział 14 uczestników w tańcu solo i w tańcu grupowym. Jako solistka […]

Czytaj więcej

„Artystyczna” finalistą Przeglądu Teatrów Internetowych

Przedstawienie „Dyplomatyka i Łowy” (IV księga Pana Tadeusza Adama Mickiewicza) przygotowane przez klasę VIII naszej szkoły, pod kierunkiem pana Krzysztofa Najbora znalazło się w zwycięskiej, finałowej „trójce” Ogólnopolskiego Internetowego Przeglądu Iteatru organizowanego przez Polską Telewizję. […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content