ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Rzeźby ze szczątków samolotu

4 listopada o godzinie 9:00 w auli naszej szkoły odbył się wykład dla całego gimnazjum Pani Małgorzaty Kręcka-Rozenkranz – polskiej rzeźbiarki i pedagoga na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu na Haiti. Na wykładzie uczniowie mogli nie tylko zobaczyć jak pani Małgorzata pracowała na wyspie, ale dowiedzieć się też jak żyją mieszkańcy Haiti, zapoznać się z tamtejszą architekturą oraz zwyczajami.
Pani Małgorzata jest współzałożycielką pracowni sztuki na wyspie, gdzie pokazywała różne techniki tworzenia rzeźb oraz malowideł, których tamtejsi mieszkańcy nie znali. Przykładowo, przy użyciu szczątek rozbitego samolotu wytworzone zostało aluminium, które było wykorzystane do rzeźb oraz naczyń. Rzeźby były też tworzone z wosku pszczelego, gliny oraz papieru. Wszyscy, którzy pracowali wraz z panią Małgorzatą byli bardzo zadowoleni z tego co powstało. Po zakończeniu kilkudniowych warsztatów na wyspie miała miejsce wystawa, na której były wystawione wszystkie prace. Wernisaż cieszył się wielkim podziwem u mieszkańców.

Bardzo ciekawa była też część wykładu opowiadająca o samym Haiti. Po trzęsieniu ziemi większość budynków uległa tam zniszczeniu. W ciągu 30 sekund zginęło 250 000 osób. Zdjęcia pokazane przez panią Rozenkranz udokumentowały te zniszczenia, lecz nie mogły ukazać w 100% tego, jaka katastrofa miała tam miejsce.

Domy na Haiti zupełnie różnią się od tych w Europie. Są one skromniejsze oraz budowane w taki sposób, że dolna część jest węższa oraz mniejsza, a górna większa i szersza.Miejsca użytku publicznego takie jak kiosk lub bank, na pierwszy rzut oka nie przypominają tych w Europie. Są małe, skromne oraz niezbyt zadbane. Można było zobaczyć zdjęcia szkół na Haiti, w których wszyscy uczniowie są odziani w ubrania o tym samym kolorze, a zajęcia są prowadzone w salach, które nie mają okien, lecz nie są oddzielone niczym od natury. Haiti jest położone również na terenie górskim, dlatego można ujrzeć tam piękne widoki. Mieszkańcy Haiti  bardzo zwracają uwagę na wiarę. Cmentarze na wyspie przypominają małe miasteczka, są one budowane zaraz przy domach, ponieważ nie ma miejsca by wybudować je gdzie indziej.

Pani Małgorzata opowiadała nam też o różnych świętach tam obchodzonych np. karnawale, gdzie wszyscy mieszkańcy wychodzą na ulice w przeróżnych, kolorowych strojach.

Myślę, że wykład wszystkim bardzo się podobał oraz wszystkich uczniów bardzo zainteresował.

Olga Gębik


Powiązane artykuły

Artyści jako wolontariusze

15 stycznia odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym uczniowie naszej szkoły zebrali 28 025 zł

Czytaj więcej

Sonatinowy zawrót głowy

28 października, we wtorek o godzinie 15.30, na sali koncertowej ZPSA odbyło się „Popołudnie z Sonatiną”, w czasie którego uczniowie sekcji pianistycznej klas II i IV POSA i PSM zaprezentowali swoje umiętności wykonując sonatiny, czyli […]

Czytaj więcej

W podróży po wiedzę i kulturę

W dniach od 12 do 15 marca fakultet literacki z klasy II i III gimnazjum wybrał się na warsztaty filmowe do Warszawskiej Szkoły Filmowej razem z panią Ewą Czerwieniec.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content