ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Serduszko puka w rytmie beatbox

Fot. Nicola Harasimowicz, kl. I/g

22.02.2010 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie  z beatboxerem, Patrykiem Tik Tak Matelą. Uczestniczyły w nim 4 klasy od VI do IX.

Na początku mieliśmy okazję wspólnie posłuchać popisu naszego beatboxera i wspólnie się rozgrzać. Następnie podzieliliśmy się na grupy i każda klasa pojedynczo zostawała w sali i osobno się uczyła Zostaliśmy poinformowani, że beatbox to sztuka rytmicznego tworzenia dźwięków np. linii basowej, perkusji, skreczu, za pomocą narządów mowy, nie tylko języka i ust jak większości się wydawało, ale także krtani, gardła i, co równie ważne, przepony.
Za pomocą trzech składników bitu na warstwie perkusyjnej: stopy, werbla i hit-hata ćwiczyliśmy utwory wcześniej przygotowane przez prowadzącego. Każdy miał okazję spróbować każdego bitu po trochę. Ogólne wrażenia po tym spotkaniu były pozytywne i wiele osób aż do dnia dzisiejszego beatboxuje na korytarzach.

Patryk „TikTak” Matela sztuką human beatbox zainteresował się  w 2002 roku. Od tego czasu tworzy ZegarTikTaka.pl, pierwszy i największy w Polsce serwis na ten temat. TikTak pracował w czasopiśmie Hip-Hop.pl robiąc wywiady z hip-hopowymi sławami, m.in.: Coolio, Afu-Ra, Rahzel czy Killa Kela. Magister anglistyki na UW, absolwent grafiki w Warszawskiej Szkole Reklamy.
TikTak udziela się na niezliczonych imprezach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Edynburgu (UK), Berlinie, Kolonii, Bochum (Niemcy). Od 2004 roku współorganizuje z Korponaracją oraz europejską organizacją Beatbox Battle Networks oficjalne mistrzostwa beatboxowe – WBW Polish Beatbox Battle, które są największym beatboxowym wydarzeniem roku w Polsce i doczekały się obecnie pięciu edycji.
Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych (m.in. „Teleexpress”, „Kuźnia Talentów, „Kawa czy herbata” TVP, „Czułe Dranie” TV4, Trójka, Radio Bis, Radiostacja, Radio Kampus) oraz światowych zjazdów beatboxowych, ostatnio w Berlinie i Londynie. Współpracował z wytwórnią Wielkie Joł oraz wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Członek charytatywnego Stowarzyszenia „Spoko Dzieciak”. Podczas festiwali Turning Sounds 4 i 5 grał z eksperymentalnymi wokalistami Philem Mintonem, Sainkho Namtchylak i Didim Bruckmayrem. We wrześniu 2008 wykonał na prestiżowej „Warszawskiej Jesieni” utwory polskich i zagranicznych kompozytorów z kwartetem „Kwartludium”. Koncert powtórzono 17.02.2009 w Filharmonii Łódzkiej.

Zuzanna Zarycka, kl. I/g i red.


Powiązane artykuły

Edward Nożycoręki, Krwawiec i inne upiory

Kamila Gut, Dalila Harasimowicz i Wiktoria Chyc zostały zwyciężczyniami konkursu na najlpesze przebranie podczas tegorocznego Halloween.

Czytaj więcej

Zakopiańskie przedwiośnie

5 marca uczniowie klasy VIII odwiedzili wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. To kolejna klasa z naszej szkoły, która udała się na wystawę podczas lekcji wychowawczej.

Czytaj więcej

Recital i egzamin w jednym

28 kwietnia na sali koncertowej w naszej szkole odbył się recital fortepianowy ucznia klasy IX – Jana Kudasika.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content