ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Spotkanie z Czesławem Podleśnym

Fot. Natalia Dziurny

Gimnazjaliści Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej spotkali się z artystą rzeźbiarzem Czesławem Podleśnym. Artysta przedstawił uczniom swoją twórczość, opowiedział o tym, czym dla niego jest sztuka, co oznacza być artystą, wspominał o artystycznej podróży do Korei.  Szkołę gościła pani Magdalena Kraszewska w swojej Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Witkiewicza w Zakopanem.

Gimnazjaliści mieli okazję oglądać prace  Czesława Podleśnego, te, które są eksponowane w galerii u pani Magdy, a dzięki pokazowi slajdów mogli zapoznać się z rzeźbami artysty znajdującymi się w wielu miejscach na świecie.
Rzeźby Czesława Podleśnego to   prace multimedialne, w których artysta łączy różne materie: ceramikę, metal, również przedmioty znalezione,  z otaczającej go rzeczywistości.

Czesław Podleśny mieszka i tworzy w Zakopanem, gdzie przyjechał, by uczyć się w
Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara . Ukończył studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1980-82 oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1982-85. Dyplom z wyróżnieniem przygotowywał w pracowni prof. S. Kulona (1985). Wspólnie z Jerzym Foberem oraz Andrzejem Szarkiem tworzył grupę artystyczną „… Kim jesteś”. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Wykładał na amerykańskich uczelniach artystycznych. Uczestniczył w  wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.


Powiązane artykuły

Dysko, dysko – teka

W piątek, 28 listopada w sali baletowej w Szkole Muzycznej odbyła się, zorganizowana przez Samorząd Szkolny, dyskoteka andrzejkowa, dla klas IV-IX.

Czytaj więcej

Profilaktyka przede wszystkim

We wtorek (09.11.10) w naszej szkole odbyło się spotkanie gimnazjalistów z młodszym aspirantem policji Dariuszem Stósem. Tematami rozmów były problemy nieletnich z prawem jak i zachowania demoralizujące, które coraz częściej dotykają młodzież. Pan policjant rozmawiając […]

Czytaj więcej

Przypadek w wielu odsłonach

W poniedziałek, 25 października o godzinie 17:00 w naszej szkole odbył się, jak co roku, wernisaż wystawy poplenerowej. W tym roku na miejsce tradycyjnego, szkolnego, wrześniowego pleneru artystycznego wybrana została Krynica Morska. Wystawa została przygotowana […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content