ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Teatralne myślenie

W środę, 9 października 2013 roku, kilkunastu uczniów VII, VIII i IX klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej pod opieką p. Ewy Czerwieniec, kierownika sekcji artystycznej naszej szkoły, udało się do Teatru Witkacego w Zakopanem na spektakl pod tytułem „Lustro” w reżyserii Leszka Mądzika z Teatru Plastycznego KUL z Lublina. Widowisko było inspirowane opowiadaniem Brunona Schulza pod tytułem „Samotność”.

Na stronie internetowej teatru przeczytaliśmy:

„To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza. W „Samotności” Schulz powraca do dziecięcego pokoju, rodzaju zamurowanego, bezczasowego więzienia. Jedynym rozwiązaniem jest wyobrażenie sobie drzwi, przez które da się wyjść, swojskich i bezpiecznych, jak „w kuchni mego dzieciństwa, z żelazną klamką i ryglem”. […] Muzykę do spektaklu „Lustro” stworzył Piotr Klimek, fragment „Samotności” czyta Jerzy Radziwiłowicz.”

Opinie wychowanków POSA dotyczące spektaklu były podzielone. Niektórzy z nich nie zrozumieli przedstawienia, więc uznali je za nudne, natomiast druga część osób uczestniczących w wydarzeniu stwierdziła, że teatr plastyczny i zaprezentowana sztuka pt; „Lustro” bardzo działała na wyobraźnie i po chwilowym zastanowieniu się nad zobaczonym obrazem wszystko stawało się jasne. Pomimo różnorodności w opiniach każdy z uczniów miło wspomina wyjście do teatru.

Jasiek Fijałkowski


Powiązane artykuły

Teatr żyje wśród uczniów

W sobotni wieczór, 11 czerwca na deskach sceny w kawiarni Teatru Witkacego, odbył się pokaz przedstawień teatralnych klas gimnazjalnych. Przedstawienia przygotowywali uczniowie przez cały rok szkolny, pod okiem nauczyciela teatru i aktora Teatru Witkacego, pana […]

Czytaj więcej

Listy do Świętego Mikołaja

Uczniowie z klasy drugiej napisali listy do Mikołaja. Poprosili w nich o prezenty dla swoich bliskich. Oto dwa listy: Marysi i Lidki. Pozostałe można przeczytać w najnowszym numerze szkolnej gazetki „Takt”.

Czytaj więcej

Wielka góra darów

W naszej szkole od poniedziałku tj. od 22 listopada rozpoczęła się akcja „Góra Grosza”. Jest to działanie charytatywne, organizowane rok rocznie w naszej szkole. Akcja jest ogólnopolska a jej inicjatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom” działające […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content