ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

W piątek wsiadamy do krakowskiego „Tramwaju tolerancji”

W najbliższy piątek, (10 grudnia 2010 roku) uczniowie naszej szkoły wezmą udział w artystycznym projekcie organizowanym w Krakowie z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka. Grupa gimnazjalistów ze szkoły artystycznej zaprezentuje się plastycznie i muzycznie w „Multimedia tram – tramwaj tolerancji”, interdyscyplinarnej akcji happeningowej. Głównym sponsorem mecenasem projektu jest Konsulat Generalny USA w Krakowie a wykonawcą Teatr ON OFF.

„MULTIMEDIA TRAM-TRAMWAJ TOLERANCJI” jest akcją artystyczną oraz edukacyjno-twórczą poświęconą różnym aspektom związanym z prawami człowieka i tolerancją. Przedsięwzięcie skierowane jest do ludzi młodych, zwłaszcza studentów, licealistów i uczniów gimnazjów. Pokaz projektu odbędzie się w specjalnie zaaranżowanym tramwaju, który będzie jeździł ulicami Krakowa. Akcja ta będzie także otwarta dla publiczności, ponieważ MULTIMEDIA TRAM będzie się zatrzymywał na przystankach.

Podczas trwania akcji – widzowie i pasażerowie będą mogli obejrzeć specjalną wystawę plastyczną poświęconą tolerancji i prawom człowieka. Będą to plakaty uczniów IX klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej z Zakopanego, Aleksandra Bernatowicza i Antoniego Żygadło.

W multimedialnym tramwaju, oprócz wystawy odbędzie się także konferencja prasowa zaaranżowana przez Konsulat Amerykański, spektakl teatralny będący inscenizacją wierszy współczesnych poetów amerykańskich przygotowany przez aktorów scen krakowskich oraz studentów Studium Teatralnego „L’art Studio” – współpracujących z Teatrem ON OFF oraz koncert w wykonaniu zespołu muzycznego z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w składzie: Zuzanna Wiercioch, Marcelina Budz, Maciej Najbor, Konrad Jonek, Kuba Bachleda-Szeliga, Szymon Filar pod kierunkiem Tomasza Palucha i Michała Palucha.

Specjalną atrakcją i atutem projektu będzie instalacja multimedialna wykorzystująca wizualizacje i projektory. Zobaczymy dwie projekcje: pierwsza – przedstawiająca prace plastyczne uczniów naszej szkoły przygotowane pod kierunkiem Lidii Rosińskiej, druga – skomponowana z fotomontaży i kadrów o tematyce tolerancji: społecznej, religijnej, seksualnej – portrety i wizerunki obrońców praw człowieka podejmujących działania, by położyć kres dyskryminacji.

Na przystankach – podczas postoju tramwaju – odbywać się będą krótkie scenki happeningowe w wykonaniu młodzieży z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie wciągające przechodniów w akcję oraz informujące o Międzynarodowym, Światowym Dniu Praw Człowieka.

Reżyserem i autorem scenariusza całej akcji jest Bartłomiej Piotrowski, który w naszej szkole prowadzi warsztaty literackie i zajęcia „Arcydzieła literackie”.

Poniżej szczegółowy plan projektu.

12:00 – rozpoczęcie akcji na przystanku Poczta Główna w kierunku Dworca Głównego

Tramwaj jedzie w kierunku pętli Cichy Kącik, podczas jazdy:

POWITANIE GOŚCI, WIDZÓW i DZIENNIKARZY

KONFERENCJA PRASOWA przygotowana przez Konsulat Generalny USA

WERNISAŻ WYSTAWY PLAKATÓW ALEKSANDRA BERNATOWICZA i ANTONIEGO ŻYGADŁO (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna z Zakopanego)

Pętla Cichy Kącik:

PREMIERA SPEKTAKLU “ULICA TOLERANCJI”

SPEKTAKL JEST INSCENIZACJĄ WIERSZY WSPÓŁCZESNYCH POETÓW AMERYKAŃSKICH

Spektakl w wykonaniu aktorów scen krakowskich oraz studentów Studium Teatralnego „L’art Studio” – współpracujących z Teatrem ON OFF

VIDEO-ART

PROJEKCJE MULTIMEDIALNE WIZUALIZACJE ZWIĄZANE Z TEMATYKĄ PROJEKTU

PROJEKCJA 1

PRACE PLASTYCZNE UCZNIÓW PAŃSTWOWEJ OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ w ZAKOPANEM

PRACE W FORMIE COLLAGE PRZYGOTOWANE POD KIERUNKIEM LIDII ROSIŃSKIEJ-PODLEŚNY

PROJEKCJA 2

FOTOMONTAŻE i KADRY O TEMATYCE TOLERANCJI: SPOŁECZNEJ, RELIGIJNEJ, SEKSUALNEJ – PORTRETY i WIZERUNKI OBROŃCÓW PRAW CZŁOWIEKA PODEJMUJĄCYCH DZIAŁANIA, BY POŁOŻYĆ KRES DYSKRYMINACJI

Tramwaj jedzie z pętli Cichy Kącik w kierunku przystanku Poczta Główna, podczas jazdy:

KONCERT: AMERYKAŃSKIE EVERGREENY I BALLADY

BLUES & ROCK

Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej z Zakopanego pod kierunkiem Tomasza Palucha oraz Michała Palucha.

Tramwaj zatrzymywał się będzie na przystankach.

Na przystankach – podczas postoju tramwaju – odbywać się będą krótkie scenki happeningowe wciągające przechodniów w akcję oraz informujące o Międzynarodowym, Światowym Dniu Praw Człowieka.

Scenki w wykonaniu młodzieży z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie

Przejazd tramwajem będzie bezpłatny


Powiązane artykuły

Audycja ART FM – zapraszamy

Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej ART FM, którą przygotowały w ramach warsztatów uczennice fakultetu literackiego z klasy VIII: Maria Michniewska, Aleksandra Piwowar i Klaudia Wiśniowska. art FM

Czytaj więcej

Muzyka patrona na 70-lecie

8 lutego, w hotelu „Belvedere” w Zakopanem, w sali im. Marszałka J. Piłsudskiego odbył się koncert z okazji 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej wchodzącej w skład Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych. W koncercie wzięli udział nie tylko […]

Czytaj więcej

Było strrrrasznie

Halloween – najstraszniejsze święto dnia zmarłych. Dzieci w ten dzień przebierają się za duchy, potwory, czarownice i organizują wiele zabaw. Często chodzą od domu do domu, pukają do drzwi i straszą domowników, aby dostać słodycze. […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content