ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Paryż 2010 – W pogoni za paryskimi mitami – plener artystyczny Paryż 2010

Fot. MIkołaj Walczewski, kl. III/g

Jak co roku, klasy gimnazjalne z naszej szkoły wyjechały na majowy plener artystyczny. Tym razem celem był Paryż i zamki nad Loarą.

Pobyt w stolicy Francji jest prawdziwą ucztą dla wszystkich, którzy kochają i podziwiają sztukę najbardziej znakomitych artystów w historii. Oczywiście nasi uczniowie odwiedzili Luwr, a tam obowiązkowo „Mona Lisę”, „Wenus z Milo”.”Nike z Samotraki” i mnóstwo innych wybitnych dzieł wyznaczających kroki milowe w historii sztuki. Wszyscy byli pod wrażeniem Muzeum Orsay z bogatymi zbiorami impresjonistów. Piękne chwile spędzili w Muzeum Rodina, gdzie pobyt uprzyjemnił słoneczny spacer w parku z rzeźbami artysty. Sporo przeżyć dostarczyło także Centrum Pompidou. Zachwyt wzbudziła również wizyta w Galerii Salavdora Dali.

Zabytki Paryża nie pozwalały odetchnąć nawet na chwilę. Katedra Notre Dame, Panteon, Pałac Inwalidów, Ogrody Luksemburskie, Łuk Triumfalny, cmentarz Pere Lachaise, wzgórze Montmartre – długo można wymieniać. Każdy starał się uwiecznić, to, co wydało mu się najpiękniejsze swoim aparatem fotograficznym. Znalazło się też kilka chwil na szkicowanie.

Wart zapamiętania jest Paryż nocą, który zobaczyć można było podczas rejsu statkiem po Sekwanie. Panorama miasta rozpostarła się przed „plenerowiczami”, gdy udało się dotrzeć na trzecie piętro Wieży Eiffla. Tak właśnie odkrywaliśmy Paryż.

Grupa literacka spoglądała na Paryż poprzez opisy tego miasta w literaturze. Było to poszukiwanie, odkrywanie, obalanie najbardziej znanych mitów dotyczących Paryża.

Muzycznie Paryż nasza grupa poznała dzięki koncertowi w Katedrze Notre Dame. Wieczór z chórami katedry zapewnił przeżycia, o których trudno będzie zapomnieć.

Do Paryża na pewno jeszcze wrócimy…

 


Powiązane artykuły

Skip to content