ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

W świecie Bogdana Kiwaka widzianym Camerą Obscurą

Do naszej szkoły w piątkowe popołudnie (19.11.2010 r.) zawitał fotografik, Bagdan Kiwak, który zajmuje się nietypową formą fotografii, mianowicie robieniem zdjęć za pomocą Camery Obscura. Technika ta polega na tym, że w jakimś pudełku, lub jakiejkolwiek innej formie (innej od aparatu ) robi się niewielką dziurkę spełniającą rolę obiektywu, a z drugiej strony urządzenia umieszcza się materiał światłoczuły. Przez otwór do wnętrza urządzenia wpada światło i tworzy się obraz. Po jego wywołaniu powstaje zdjęcie. O tym, na czym polega technika fotografii otworkowej opowiadał nam podczas wykładu pan Bogdan Kiwak. Opisywał on budowę kamery, pokazywał nam różne rodzaje tych urządzeń, a także w formie slajdów mogliśmy obejrzeć piękne zdjęcia otrzymane tą właśnie techniką. Spotkanie z fotografem było skierowane głównie do gimnazjalistów, ale przyszli na nie również uczniowie z klasy VI. Wszystkich zainteresował wykład, jednak najbardziej zadowoleni wyszli z niego uczniowie klasy II gimnazjum, którzy mieli z panem Bogdanem później zajęcia, bowiem do końca tego roku będzie przeprowadzał lekcje fotografii z gimnazjalistami fakultetu plastycznego z drugiej klasy. Pod koniec wykładu wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na spotkanie z artystą, które odbędzie się 26 listopada w Teatrze Witkacego. Bogdan Kiwak będzie prezentował malowanie światłem przy pomocy prymitywnych źródeł światła, jakim jest ogień. Zachęcam do odwiedzenia teatru w przyszłym tygodniu. Z pewnością wystawa okaże się tak samo fascynująca jak nasze spotkanie.

Aleksandra Chrobak kl. III/g


Powiązane artykuły

Wieczór upiorów

27 października w Sali koncertowej ZPSA odbył się halloween przygotowany przez klasę 2 i 3 gimnazjum pod kierunkiem pani Karoliny Sikorskiej i pani Magdy Łukasik.

Czytaj więcej

W laboratorium Dextera!

Można powiedzieć, że miniony tydzień był wyjątkowo szczęśliwy dla uczniów naszej szkoły. Niewiele nauki i dużo słońca. Jednak szczególne szczęście miała klasa druga gimnazjum, która poniedziałek spędziła pomagając przy grze terenowej na Antałówce, a we […]

Czytaj więcej

„Takt” – szkolna gazetka, wydanie nr. 1/2021

W piątek, 17 grudnia ukazał się pierwszy w tym roku numer szkolnej gazetki „Takt”. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content