ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

16 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum POSA z panem Michałem Rusinkiem.

Pan Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Michała Rusinka i poleciła go Szymborskiej. Sekretarzem został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci.

W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 otrzymał stopień doktora na podstawie pracy „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Michał Rusinek jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Spotkanie z pisarzem prowadził pan Maciej Pinkwart, zadając mu różne, ciekawe pytania. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o przeżyciach pana Rusinka z Wisławą Szymborską, o jego dziełach i ogólnie o jego życiu. Po zakończeniu spotkania, gimnazjaliści mogli zadawać pytania panu Rusinkowi.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni, że mogli poznać tak ważną osobę. Niektórym nawet udało się zdobyć autograf.

Emilia Tycner


Powiązane artykuły

Otwarte dla szóstek!

23 marca 2015 r. klasa szósta naszej szkoły poszła na otwarty dzień do Gimnazjum nr 2 im. Józefa Tischnera. Z okazji pierwszego dnia wiosny, nauczyciele szkoły nr 2 przygotowali współczesną inscenizację ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Pływali „artystycznie”

Od wtorku do środy w Zakopanem trwały zawody pływackie, w których nasi uczniowie brali bardzo czynny udział. Odbyła się trzecia edycja I zakopiańskiej ligi pływackiej, którą rozegrano w Aqua Parku i w Centralnym Ośrodku Sportu […]

Czytaj więcej

Literaci w stolicy

17 i 18 maja 2019 r. fakultet literacki z klasy VIII udał się do Warszawy, do Warszawskiej Szkoły Filmowej pod nadzorem pani Ewy Czerwieniec-Walczewskiej.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content