ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

16 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum POSA z panem Michałem Rusinkiem.

Pan Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Michała Rusinka i poleciła go Szymborskiej. Sekretarzem został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci.

W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 otrzymał stopień doktora na podstawie pracy „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Michał Rusinek jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Spotkanie z pisarzem prowadził pan Maciej Pinkwart, zadając mu różne, ciekawe pytania. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o przeżyciach pana Rusinka z Wisławą Szymborską, o jego dziełach i ogólnie o jego życiu. Po zakończeniu spotkania, gimnazjaliści mogli zadawać pytania panu Rusinkowi.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni, że mogli poznać tak ważną osobę. Niektórym nawet udało się zdobyć autograf.

Emilia Tycner


Powiązane artykuły

Zaproszenie na Finał Konkursu Poetyckiego Liryczna POSA

Serdecznie zapraszamy na Wielki Finał Szkolnego Konkursu Poetyckiego Liryczna POSA, który odbędzie się 29 maja 2019 o godzinie 11:00 w Sali Koncertowej w ZPSA. 

Czytaj więcej

Zakopiańskie przedwiośnie

5 marca uczniowie klasy VIII odwiedzili wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. To kolejna klasa z naszej szkoły, która udała się na wystawę podczas lekcji wychowawczej.

Czytaj więcej

Płatki pocałunków

3 listopada 2013 r. w budynku szkoły muzycznej odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów, którzy pozytywnie przeszli casting do projektu pt ,,Płatki Pocałunków”. Casting kierowany był do młodych artystów z różnych szkół: z V i […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content