ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

16 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum POSA z panem Michałem Rusinkiem.

Pan Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Michała Rusinka i poleciła go Szymborskiej. Sekretarzem został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci.

W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 otrzymał stopień doktora na podstawie pracy „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Michał Rusinek jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Spotkanie z pisarzem prowadził pan Maciej Pinkwart, zadając mu różne, ciekawe pytania. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o przeżyciach pana Rusinka z Wisławą Szymborską, o jego dziełach i ogólnie o jego życiu. Po zakończeniu spotkania, gimnazjaliści mogli zadawać pytania panu Rusinkowi.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni, że mogli poznać tak ważną osobę. Niektórym nawet udało się zdobyć autograf.

Emilia Tycner


Powiązane artykuły

Poetyckie nominacje

Już wiemy, że Wielka Gala Poezji, coroczne święto poezji w naszej szkole odbędzie się 28 marca 2014 roku. To dobra wiadomość, bo wszystko wskazywało na to, że w tym roku Gali nie będzie.

Czytaj więcej

Artyści jako wolontariusze

15 stycznia odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym uczniowie naszej szkoły zebrali 28 025 zł

Czytaj więcej

Trzeci odcinek PULSU PLENERU

Już za tydzień spotkamy się na poplenerowym wernisażu i będzie okazja przyjrzeć się temu, co robiliśmy nad morzem przez pierwsze dwa tygodnie września. Tymczasem prezentujemy trzeci odcinek „Pulsu Pleneru” zrealizowanego przez literatów z IX klasy.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content