ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

16 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum POSA z panem Michałem Rusinkiem.

Pan Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Michała Rusinka i poleciła go Szymborskiej. Sekretarzem został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci.

W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 otrzymał stopień doktora na podstawie pracy „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Michał Rusinek jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Spotkanie z pisarzem prowadził pan Maciej Pinkwart, zadając mu różne, ciekawe pytania. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o przeżyciach pana Rusinka z Wisławą Szymborską, o jego dziełach i ogólnie o jego życiu. Po zakończeniu spotkania, gimnazjaliści mogli zadawać pytania panu Rusinkowi.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni, że mogli poznać tak ważną osobę. Niektórym nawet udało się zdobyć autograf.

Emilia Tycner


Powiązane artykuły

Gimnazjaliści w Krakowie. Fotografia, zabytki i Piazzola.

28 maja gimnazjaliści z naszej szkoły odwiedzili Kraków. W programie pobytu znalazła się wystawa fotografii Marka Powera, odwiedzenie Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, Wawel i spektakl w Teatrze Słowackiego. W maju w Krakowie, jak co […]

Czytaj więcej

POSA PŁYWA

28 i 29 listopada w Centralnym Ośrodku Sportowym w Zakopanem odbyły się pływackie międzyszkolne zawody. Nasza szkoła wystawiła ok.30 zawodników ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W każdej grupie wiekowej odnotowaliśmy spore sukcesy.

Czytaj więcej

Artyści też sportowcy

W piątek, 8 listopada 2013 roku kilkunastu uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej wzięło udział w XXI Sztafetowym Biegu Niepodległości w Zakopanem. Nasza szkoła do konkurencji wystawiła dwa składy – pierwszy, złożony z uczniów klas szkoły […]

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content