ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

XIV Gala Poezji. Wiersze przy kawie.

1 kwietnia w naszej szkole odbyła się XIV Gala Poezji organizowana przez pana Macieja Pinkwarta przy pomocy Rady Rodziców. Spośród 48 uczestników wyłoniono zwycięzców Złotych Róż Poezji: Apolonię Lichaczewską z klasy V i Bronisława Gębika z klasy IX. Dla Bronka, laureata z grupy seniorów konkurs okazał się w tym roku niezwykłym sukcesem. Został nagrodzony aż ośmiokrotnie a jego „Poemat o kawie” był, można powiedzieć, przebojem tegorocznej Gali.

Każdy uczestnik konkursu przysyłał po jednym zestawie wierszy. Poezja była oceniana przez jury w składzie: pani Grażyna Malinowska, pan Maciej Maciejewski, pan Mirosław Nadymus, pani Renata Piżanowska, pani Justyna Jasiorkowska oraz pani Justyna Kowalik.

A oto wszyscy nagrodzeni, zgodnie z protokołem jury:

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii juniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiego otrzymała Apolonia Lichaczewska z klasy V. Apolonia Lichaczewska otrzymała także honorowy tytuł Miss Poezji 2016.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Daria Kowalska z klasy.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Joanna Czubernat z klasy V.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Antoni Rzucidło z klasy VI, Liliana Florek z klasy V i Zuzanna Śliwa z kl. V.

W kategorii seniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymał Bronisław Gębik z klasy. Bronisław Gębik otrzymał również honorowy tytuł Mistrza Poezji 2016.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Maria Michniewska z klasy VII.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Klaudia Wiśniowska z klasy VI.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Aleksandra Banak z kl. VIII oraz Agnieszka Utracka z kl. VII.

Nagrody specjalne:

Nagrodę Dyrektora ZPSA Zofii Ziach dla autora najwyżej ocenionego wiersza otrzymał Bronisław Gębik z klasy IX, który za wiersz Poemat o kawie otrzymał 28 punktów na 30 możliwych.

Nagrodę Wicedyrektora ZPSA Justyny Jasiorkowskiej za najlepszy wiersz o tematyce miłosnej otrzymała Aleksandra Banak za wiersz „Bezmiar”.

Nagrodę patrona medialnego, „Tygodnika Podhalańskiego” otrzymała Angelika Jurkowska z kl. VIII.

Nagrody Renaty Piżanowskiej z Wydawnictwa „Wagant” otrzymali Mikołaj Motyka z kl. VI za wiersz „Białe na czarnym”, Zuzanna Śliwa z kl. V za wiersz „Inaczej niż zwykle” oraz Bronisław Gębik, za wiersz „Poemat o kawie”.

Nagrodę Krzysztofa Najbora otrzymał Bronisław Gębik z kl. IX za wiersz pt. „Poemat o kawie”.

Nagrody Mirosława Nadymusa, jego przyjaciół i uczniów otrzymali: Antoni Rzucidło z kl. VI za wiersz „Świat bez strachu”, Maria Michniewska z kl. VII za cały zestaw wierszy, w szczególności za wiersz „Skrzydła”, Franciszek Kudasik z kl. V za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów: Stoję przed lustrem i Anna Grzegorczyk z kl. VIII za wiersz „Pragnienie”. Nagrodę specjalną otrzymał Kacper Hełmecki z kl. IV za wiersz „Klarnet”.

Nagrodę Akademii Młodego Artysty w Zakopanem otrzymał Franciszek Kudasik z kl V za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Stoję przed lustrem.

Nagrody prywatne Justyny Kowalik otrzymali: Nikoletta Cygan z kl. IV, Maria Michniewska z kl. VII, Klaudia Wiśniowska z kl. VII, Mieszko Iwaniec z kl. VII, Agnieszka Utracka z kl. VIII i Bronisław Gębik z kl. IX – za ich zestawy wierszy.

Nagrodę Renaty Ryś otrzymał Mieszko Iwaniec z kl. VII za wiersz „Trumna”.

Nagrodę Macieja Pinkwarta otrzymała Natalia Paluch z kl. IX za systematyczny rozwój talentu, wyrażającego się szczególnie w wierszu „Niepowiedziane”.

Swoje nagrody przyznał także Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Otrzymali je Bronisław Gębik, Anna Grzegorczyk, Julia Koperska i Aleksandra Piwowar.

Cała ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się przy akompaniamencie nauczycieli, muzyków naszej szkoły: pani Aleksandry Jeleńskiej – fortepian, pana Jana Siaśkiewicza – klarnet, Jakuba Gucika – wiolonczela. Tradycyjnie, całą uroczystość poprowadził pan Maciej Pinkwart. Wszystkie utwory, które zdobyły nagrody recytowane były przez panią Katarzynę Pietrzyk i pana Krzysztofa Najbora – aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem. Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Zarycki, który skomponował muzykę do pieśni „Sur le pont d’Avignon”, która jest hymnem oraz tematem przewodnim, otwierającym każdą Galę.

Ania, (red)

fot. p. Renata Piżanowska


Powiązane artykuły

Korona ziemi zdobyta

22.04.14 klasa 4, 5 i 6 z wychowawcami odbyła zajęcia edukacyjne w Centrum Górskim Korona Ziemi. Celem zajęć było przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, etnografii a przede wszystkim turystyki wysokogórskiej z naciskiem na dokonania […]

Czytaj więcej

Polskie i hiszpańskie nuty

08.04.2011 roku odbyła się w POSA Audycja muzyczna uczniów klasy skrzypiec pani Zofii Ziach i uczniów klasy gitary pana Stanisława Lubowicza. Koncert rozpoczął się o godzinie 16.30 w sali koncertowej naszej szkoły, jednak uczniowie już […]

Czytaj więcej

Najlepsi z niemieckiego

9 listopada b. r. w naszej szkole odbył się 1 etap Kuratoryjnego Konkursu Języka Niemieckiego.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content