1 kwietnia w naszej szkole odbyła się XIV Gala Poezji organizowana przez pana Macieja Pinkwarta przy pomocy Rady Rodziców. Spośród 48 uczestników wyłoniono zwycięzców Złotych Róż Poezji: Apolonię Lichaczewską z klasy V i Bronisława Gębika z klasy IX. Dla Bronka, laureata z grupy seniorów konkurs okazał się w tym roku niezwykłym sukcesem. Został nagrodzony aż ośmiokrotnie a jego „Poemat o kawie” był, można powiedzieć, przebojem tegorocznej Gali.
Każdy uczestnik konkursu przysyłał po jednym zestawie wierszy. Poezja była oceniana przez jury w składzie: pani Grażyna Malinowska, pan Maciej Maciejewski, pan Mirosław Nadymus, pani Renata Piżanowska, pani Justyna Jasiorkowska oraz pani Justyna Kowalik.
A oto wszyscy nagrodzeni, zgodnie z protokołem jury:
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii juniorów:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiego otrzymała Apolonia Lichaczewska z klasy V. Apolonia Lichaczewska otrzymała także honorowy tytuł Miss Poezji 2016.
Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Daria Kowalska z klasy.
Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Joanna Czubernat z klasy V.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Antoni Rzucidło z klasy VI, Liliana Florek z klasy V i Zuzanna Śliwa z kl. V.
W kategorii seniorów:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymał Bronisław Gębik z klasy. Bronisław Gębik otrzymał również honorowy tytuł Mistrza Poezji 2016.
Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Maria Michniewska z klasy VII.
Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Klaudia Wiśniowska z klasy VI.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Aleksandra Banak z kl. VIII oraz Agnieszka Utracka z kl. VII.
Nagrody specjalne:
Nagrodę Dyrektora ZPSA Zofii Ziach dla autora najwyżej ocenionego wiersza otrzymał Bronisław Gębik z klasy IX, który za wiersz Poemat o kawie otrzymał 28 punktów na 30 możliwych.
Nagrodę Wicedyrektora ZPSA Justyny Jasiorkowskiej za najlepszy wiersz o tematyce miłosnej otrzymała Aleksandra Banak za wiersz „Bezmiar”.
Nagrodę patrona medialnego, „Tygodnika Podhalańskiego” otrzymała Angelika Jurkowska z kl. VIII.
Nagrody Renaty Piżanowskiej z Wydawnictwa „Wagant” otrzymali Mikołaj Motyka z kl. VI za wiersz „Białe na czarnym”, Zuzanna Śliwa z kl. V za wiersz „Inaczej niż zwykle” oraz Bronisław Gębik, za wiersz „Poemat o kawie”.
Nagrodę Krzysztofa Najbora otrzymał Bronisław Gębik z kl. IX za wiersz pt. „Poemat o kawie”.
Nagrody Mirosława Nadymusa, jego przyjaciół i uczniów otrzymali: Antoni Rzucidło z kl. VI za wiersz „Świat bez strachu”, Maria Michniewska z kl. VII za cały zestaw wierszy, w szczególności za wiersz „Skrzydła”, Franciszek Kudasik z kl. V za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów: Stoję przed lustrem i Anna Grzegorczyk z kl. VIII za wiersz „Pragnienie”. Nagrodę specjalną otrzymał Kacper Hełmecki z kl. IV za wiersz „Klarnet”.
Nagrodę Akademii Młodego Artysty w Zakopanem otrzymał Franciszek Kudasik z kl V za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Stoję przed lustrem.
Nagrody prywatne Justyny Kowalik otrzymali: Nikoletta Cygan z kl. IV, Maria Michniewska z kl. VII, Klaudia Wiśniowska z kl. VII, Mieszko Iwaniec z kl. VII, Agnieszka Utracka z kl. VIII i Bronisław Gębik z kl. IX – za ich zestawy wierszy.
Nagrodę Renaty Ryś otrzymał Mieszko Iwaniec z kl. VII za wiersz „Trumna”.
Nagrodę Macieja Pinkwarta otrzymała Natalia Paluch z kl. IX za systematyczny rozwój talentu, wyrażającego się szczególnie w wierszu „Niepowiedziane”.
Swoje nagrody przyznał także Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Otrzymali je Bronisław Gębik, Anna Grzegorczyk, Julia Koperska i Aleksandra Piwowar.
Cała ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się przy akompaniamencie nauczycieli, muzyków naszej szkoły: pani Aleksandry Jeleńskiej – fortepian, pana Jana Siaśkiewicza – klarnet, Jakuba Gucika – wiolonczela. Tradycyjnie, całą uroczystość poprowadził pan Maciej Pinkwart. Wszystkie utwory, które zdobyły nagrody recytowane były przez panią Katarzynę Pietrzyk i pana Krzysztofa Najbora – aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem. Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Zarycki, który skomponował muzykę do pieśni „Sur le pont d’Avignon”, która jest hymnem oraz tematem przewodnim, otwierającym każdą Galę.
Ania, (red)
fot. p. Renata Piżanowska