ul. Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane +48 1820 14158

XV Spotkanie z poezją

22 marca 2017 roku o godzinie 17:00 w Teatrze Witkacego w Zakopanem odbyła się jubileuszowa, XV Gala Poezji. W tym roku nauczyciele literatury – Agnieszka Warek i Maciej Pinkwart nominowali do udziału w „Gali 2017” 45 uczniów POSA – 30 w kategorii juniorów i 15 w kategorii seniorów. Jury swojej ocenie poddało 165 wierszy. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono zwycięzców pierwszego miejsca: Zuzannę Śliwę i Agnieszkę Utracką.

Każdy uczestnik Gali musiał wysłać zestaw wierszy: 3 wiersze w kategorii juniorów i 5 wierszy w kategorii seniorów. Utwory poetyckie oceniane były przez jury XV Gali Poezji w składzie: Grażyna Malinowska, Justyna Jasiorkowska, Justyna Kowalik, Mirosław Nadymus, Renata Piżanowska, Mikołaj Borkowski, Karina Kalemba-Bieniek, Joanna Najbor, Paulina Przekupień-Maciuszek oraz Hanna Wojak. Za oprawę muzyczną odpowiedzialni byli: Mirosława Lubowicz, Stanisław Lubowicz, Karolina Siaśkiewicz, Jan Siaśkiewicz. Piosenkę Sur le pont d’Avignon uznawaną za hymn tego wydarzenia wykonała absolwentka POSA i Miss Poezji 2005 Agnieszka Przekupień, której przy fortepianie towarzyszył Ignacy Wiśniewski.

Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom:

W kategorii juniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji, tytuł Miss Poezji 2017 i nagrodę Starosty Tatrzańskiego Piotra Bąka otrzymała Zuzanna Śliwa z klasy VI za zestaw wierszy: Ogień, Lęk…, Gdzie jesteś?. Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymał Jakub Zarycki z klasy VI za zestaw wierszy: *** (Najpierw muska lekko jak wiatr…), Pory roku, Gwiazda. Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Joanna Czubernat z klasy VI za zestaw wierszy: *** (Kiedy burza zastuka…), Morderstwo, *** (Spokojnie. Ja tylko umieram). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Apolonia Lichaczewska z klasy VI za zestaw wierszy: Elpis, Zaczekaj, Jesienna miłość oraz Paulina Mróz z klasy VI za zestaw wierszy: Człowiek, To miejsce, *** (Życie to tylko kartka papieru). W kategorii seniorów: Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji, tytuł Miss Poezji 2017 i nagrodę Burmistrza Zakopanego Leszka Doruli otrzymała Agnieszka Utracka z klasy IX za zestaw wierszy: Poszarpię pana pesymizmem, Tratwa, To są podstawy, Miło mi, Czuję się jak wegetarianin u rzeźnika. Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Klaudia Wiśniowska z klasy VIII za zestaw wierszy: *** (Próbuję otworzyć drzwi do pokoju smutków, *** (Pewnego razu widziałam morze), *** (Ostatnio napisałam do Ciebie list), *** (Czy poznasz mnie…), *** (Tak często mijana ludzka twarz…). Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Aleksandra Banak z klasy IX za zestaw wierszy: Rzeczownik, Spojrzenie, Stop, Bezcenne, Od początku. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Anna Grzegorczyk z klasy IX za zestaw wierszy Bogowie, *** (Bo coraz ciężej…), *** (Potrzebuję skrzydeł), Gorąca zemsta, Nawzajem oraz Maria Michniewska z kl. VIII za zestaw wierszy: Przyjacielu!, Omylni, Za późno, Kurz, Marzenie. Nagrody specjalne:

Nagrodę Dyrektora ZPSA Zofii Ziach dla autora najwyżej ocenionego wiersza otrzymała Agnieszka Utracka z klasy IX, której wiersz Miło mi uzyskał 48 punktów na 50 możliwych.

Nagrodę Wicedyrektora ZPSA Justyny Jasiorkowskiej za najlepszy wiersz o tematyce miłosnej otrzymała Joanna Czubernat z klasy VI za wiersz *** (Spokojnie. Ja tylko umieram).

Nagrodę przewodniczącej Jury Grażyny Malinowskiej otrzymał Oskar Czapliński z kl. VI za wiersz pt. Paragon.

Nagrody Mirosława Nadymusa i jego przyjaciół otrzymały: Apolonia Lichaczewska z kl. VI za cały zestaw, a w szczególności za wiersz Elpis, oraz Joanna Czubernat z kl. VI za cały zestaw, a w szczególności za wiersz Morderstwo.

Nagrodę uczniów Mirosława Nadymusa z Liceum Regionalnego otrzymała Agnieszka Utracka za wiersz Poszarpię pana pesymizmem.

Nagrodę Justyny Kowalik otrzymały Klaudia Wiśniowska i Agnieszka Utracka.

Nagrody Renaty Piżanowskiej z Wydawnictwa „Wagant” dostały Zuzanna Śliwa z kl. VI za wiersz Lęk oraz Agnieszka Utracka za wiersz *** (Poszarpię pana pesymizmem).

Nagrodę Kariny Kalemby-Bieniek otrzymała Karolina Fedorowicz (kl. IX) za wiersz pt. Demokracja.

Nagrodę Akademii Młodego Artysty w Zakopanem otrzymał Jan Kanty Rogowski (kl. IV) za wiersz „Pan w szelkach”.

Nagrodę Agnieszki Warek otrzymała Joanna Czubernat za pochylanie się nad sprawami, o których mówić jest ciężko, zwłaszcza w tak młodym wieku za dużą wrażliwość i ciekawą refleksję; za szczerość, pełne oddanie oraz zaangażowanie w twórczość.

Nagrodę Macieja Pinkwarta otrzymały Zuzanna Śliwa z kl. VI za perspektywę artystyczną i za systematyczny rozwój talentu, uwidaczniającego się między innymi w wierszu pod tytułem Ogień oraz Aleksandra Dziedzina za cały zestaw, a w szczególności za wiersze *** (Potknęłam się o przeznaczenie) i *** (Oczy, których nigdy nie mogę się dopatrzeć).

Nagrodę Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza otrzymały Agnieszka Utracka za wiersz Wegetarianin u rzeźnika i Joanna Czubernat za wiersz Morderstwo.

Gala zakończyła się recitalem Agnieszki Przekupień oraz ponownym wykonaniu piosenki Sur le pont d’Avignon wraz z całą publicznością.

Klaudia Wiśniowska

fot. Szymon Marchewka


Powiązane artykuły

Pierwsze skrzypce

W czwartek, 30 listopada 2017r. odbyły się audycje klas skrzypiec. Przesłuchania zaczęły się o godzinie 17.00, kiedy to uczestnicy wstąpili na scenę do wspólnego zdjęcia w Sali Koncertowej.

Czytaj więcej

Piosenkarze z POSA 

Paulina Rzepka, Mieszko Serwatowicz, duet Wojtek Bochnak z Wojtkiem Palidrem, duet Zosia i Amelka Wojtyczko oraz trio Wanda i Teresa Wierzejskie z Idaą Kurkiewicz – to zwycięzcy tegorocznego POSA MUSIC SHOW. Doroczny konkurs piosenki angielskiej […]

Czytaj więcej

Poetycka nutka wiosny, czyli Wielka Gala Poezji 2015!

27 marca, o godzinie 12.12 w sali koncertowej odbędzie się kolejna już edycja Wielkiej Gali Poezji. W tym roku zasady tego literackiego święta naszej szkoły trochę uległy zmianie.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content